lek wycofany z obrotu

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje kolejny w niedługim odstępie czasu lek. Komunikat w tej sprawie pojawił się na stronie GIF-u, a także w portalu abcZdrowie.pl. Znajdziecie go także poniżej.

GIF wycofuje lek na terenie całego kraju

Główny Inspektorat Farmaceutyczny w swoim najnowszym komunikacie informuje o wycofaniu z obrotu popularnego leku. Wykryto w nim wadę jakościową. Z obrotu zostaje wycofana cała seria o numerze widocznym poniżej.

Chodzi o lek Ozzion, który stosowany jest m.in. w leczeniu refluksowego zapalenia żołądka. „Substancją czynną leku Ozzion jest pantoprazol, należąca do tzw. inhibitorów pompy protonowej. Tabletki są stosowane przede wszystkim w leczeniu refluksowego zapalenia przełyku, choroby wrzodowej dwunastnicy i żołądka oraz zespołu Zollingera-Ellisona.” – informuje portal abcZdrowie.pl.

Wycofano z obrotu tabletki dojelitowe Ozzion o mocy 40 mg. W opakowaniu znajduje się 28 tabletek, a podmiotem odpowiedzialnym jest: Zentiva k.s. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu jedną partię leku o numerze: ARL2P2 z terminem ważności 31 lipca 2022 roku.

Za wszystkim stoi wada jakościowa leku. „W związku z potwierdzeniem wyniku poza specyfikacją w zakresie parametru uwalniania” – uzasadnia swoją decyzję w sprawie wycofania określonej partii leku Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

Jeżeli zdążyłeś/aś już zakupić wskazaną serię leku, warto ją oddać do utylizacji. Można to zrobić chociażby w najbliższej aptece czy punkcie aptecznym. To już kolejny lek, który w niedługim czasie został wycofany z obrotu. Nieco ponad dwa tygodnie temu pisaliśmy o decyzji GIF odnośnie leku stosowanego w zaburzeniach rytmu serca.

źródło: GIF, abcZdrowie.pl

  1. Nie żyje ksiądz. Zmarł podczas… mszy świętej. „Wierzymy, że teraz słucha już swego Mistrza w niebie”
  2. Stanowcze słowa prof. Flisiaka o trzeciej dawce szczepionki przeciwko koronawirusowi
  3. Zaskakujący sondaż. Prawo i Sprawiedliwość przeciera oczy ze zdziwienia

Zobacz również: