Andrzej Horban
Radek Pietruszka, PAP

Prof. Andrzej Horban był jedną z osób, która zabrała głos podczas specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej. Doradca rządu przestrzega Polaków przed kolejnymi obostrzeniami, które mogą być konsekwencją niechęci do szczepień. Z jego ust padły mocne i stanowcze słowa. Do tego stopnia, że część Polaków jest zwyczajnie zdegustowana. Znaczna część przyznaje jednak rację profesorowi Horbanowi i mówi, że jest on pierwszą osobą, która odważyła się opisać wprost bieżącą sytuację i brak odpowiedzialności u części społeczeństwa.

Mocne słowa prof. Horbana na konferencji prasowej

„Jeśli nie chcemy cierpieć z powodu pozamykanych biznesów, z powodu dzieci siedzących w domu zamiast w szkole, szczepmy się.” – przyznał na konferencji prasowej prof. Andrzej Horban. I choć część osób odebrała ten apel jak szantaż, to większą część społeczeństwa przyznaje rację profesorowi, który wyraźnie pokazuje, że możemy cierpieć przez niewytłumaczalną bierność niektórych osób co do szczepionek przeciwko koronawirusowi.

Podczas tej samej konferencji prasowej, pełnomocnik rządu do spraw szczepień, Michał Dworczyk. Przekazał on niepokojące informacje o rezygnacji z dostaw miliona szczepionek do punktów szczepień. Powód? Brak wystarczającej liczby chętnych na zaszczepienie się przeciwko koronawirusowi.

„Mniej więcej rok temu mówiłem, aby się pilnie przypatrywać epidemii, bo jest to piękny przykład jej zwalczania, gdy nie mamy szczepionki. W efekcie mieliśmy kilkadziesiąt tysięcy zgonów spowodowanych tym, że system opieki medycznej skupił się na ratowaniu ludzi z koronawirusem.” – przypominał z kolei prof. Horban, który wyraźnie dążył do tezy, że znów możemy być świadkami podobnej sytuacji, jeśli nadejdzie kolejna fala, a dużo ludzi wciąż będzie biernie przyglądać się tematowi szczepionek.

„Szczepienie jest środkiem ratującym życie. Środkiem również ratującym również naszą gospodarkę, naszą ekonomię i nasze stosunki społeczne.” – podkreślał stanowczo prof. Horban. Przyznał też, że kiedy w Polsce zacznie szaleć wariant Delta, to szczepionka może być jedynym ratunkiem na powstrzymanie kolejnej fali koronawirusa.

źródło: Interia.pl, PAP, mat. prasowe

  1. Rydzyk jest bankrutem? „Niczego nie posiadam”. Zaskakujące słowa założyciela Radia Maryja i Telewizji Trwam
  2. Nowy lek na koronawirusa. To zaskakujące, ale ma 97% skuteczności. Antyszczepionkowcy chętnie sięgną po niego?
  3. Wielkie starcie w Platformie Obywatelskiej? Donald Tusk ma nowego konkurenta

Zobacz również: