oszustwo SMS

Niestety, ale kolejny raz potwierdza się, że zachłanni na pieniądze Polaków oszuści nie mają żadnych skrupułów i są w stanie posunąć się do wszystkiego. Tym razem atakują za pomocą spreparowanych wiadomości SMS. Szczególnie podatni na nie są starsze osoby. Konsekwencje mogą być opłakane. Nawet kilka tysięcy złotych straty.

Uważaj! Oszuści rozsyłają fałszywe rachunki wiadomościami SMS

Widzieliśmy już wiele rzeczy, ale z takim – nie bójmy się tego napisać, chamstwem – spotykamy się po raz pierwszy. Na telefonach wielu Polaków pojawiły się wiadomości SMS o rzekomym niezapłaconym rachunku. W środku standardowo link do rzekomo szybkiej płatności. Problem w tym, że niewiele w tym prawdy, a zamiast zaległości w płatnościach, możemy paść ofiarą przestępstwa. Oszuści wymyślili sobie nowy sposób, jak wyciągnąć z Polaków pieniądze. I co gorsza, w kilku przypadkach już im się udało.

„SMS, który otrzymał pan Jacek, miał zostać nadany przez Polską Grupę Energetyczną. Bydgoszczanin przeczytał, że nie uregulował na czas rachunku za prąd, w konsekwencji czego za kilka dni zostanie mu on odłączony.” – donosi portal o2.pl, który nagłośnił całą sprawę ku przestrodze.

„W pierwszej chwili przestraszyłem się i chciałem (…) sprawdzić na koncie, czy zapłaciłem za prąd. Jednak gdy spojrzałem na link w SMS-ie, przypomniało mi się, jak niedawno czytałem artykuł ostrzegający przed klikaniem w podobne linki” – mówi wspomniany Pan Jacek na łamach internetowego wydania lokalnego medium Gazeta Pomorska.

Nie wszyscy mają jednak takie szczęście. Jak donosi o2.pl, kilka dni temu na to oszustwo nabrać dał się mieszkaniec Białej Podlaskiej na Lubelszczyźnie. Otrzymał wiadomość o zaległości 3,46 zł w rachunku. Kliknął w link, aby ją opłacić i… stracił 3 tysiące złotych.

Jak to możliwe pytacie? Otóż najczęściej linki, otrzymywane w fałszywych wiadomościach SMS kierują nas do spreparowanej, wyglądającej łudząco podobnie do prawdziwego serwisu transakcyjnego, strony banku. Dzięki temu oszuści mogą przejąć kontrolę nad naszym kontem czy kartą płatniczą. Pod żadnym pozorem nie klikaj w linki od nieznanych osób, a wszelkie rzekome zaległości, potwierdź najpierw u źródła!

źródło: o2.pl, Gazeta Pomorska, inf. własna

  1. Drzewo spadło wprost na nadjeżdżający samochód. To cud, że nikt nie zginął (WIDEO)
  2. Nie żyje pięć osób, w tym troje małych dzieci. Tragedia, która nie miała prawa się wydarzyć
  3. Czwarta fala? Niedzielski podał datę, odniósł się także do powrotu do obostrzeń

Zobacz również: