GIS ostrzeżenie

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności. Chodzi o popularny sezam łuskany, w którego próbce wykryto bakterie salmonella. Spożycie wskazanego w komunikacie GIS-u produktu, ze szczególnym uwzględnieniem braku obróbki termicznej, może prowadzić do zatrucia pokarmowego. Dlatego podjęto decyzję o wycofaniu jednej partii z obrotu.

Salmonella z sezamie łuskanym. GIS bije na alarm

„W próbce sezamu łuskanego zbadanego w ramach urzędowej kontroli stwierdzono obecność bakterii Salmonella z gr. C1 w 1 z 5 badanych prób. Spożycie produktu, szczególnie bez obróbki termicznej, wiąże się z potencjalnym ryzykiem zatrucia pokarmowego.” – czytamy na łamach Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

W komunikacie GIS dokładnie informuje o który produkt chodzi, kto jest jego producentem oraz który numer partii zostaje wycofany z obrotu:

  • Produkt – Sezam łuskany HELIO, 200 g
  • Numer partii – 65112
  • Data minimalnej trwałości: 09.2022
  • Producent – HELIO S.A. Wyględy, ul. Stołeczna 26, 05-083 Zaborów
  • Kraj pochodzenia – Nigeria

„Po otrzymaniu informacji o wykryciu bakterii Salmonella firma Helio S.A. bezzwłocznie podjęła decyzje o wycofaniu wskazanej partii produktu o czym poinformowała swoich odbiorców.” – czytamy. Dalsze postępowanie wyjaśniające prowadzone jest przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Ponadto, w ostrzeżeniu publicznym możemy przeczytać, że wszyscy konsumenci, którzy zdążyli zakupić produkt przed jego wycofaniem z obrotu, nie powinni spożywać wyżej wymienionej partii sezamu łuskanego. Grozi to zatruciem pokarmowym.

Do sprawy odniosła się też sama firma, cytowana przez Główny Inspektorat Sanitarny. „Firma Helio S.A. dokłada wszelkich starań aby zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne dostarczanych produktów. Surowiec użyty do produkcji sezamu podlegającego wycofaniu był badany w zewnętrznym laboratorium akredytowanym, otrzymane wyniki mikrobiologiczne w tym na obecność Salmonelli były prawidłowe (nie stwierdzono obecności) dlatego też produkt został dopuszczony do sprzedaży.” – przekazał producent.

Na poniższym zdjęciu, które pojawiło się na stronach GIS-u można zobaczyć, jak dokładnie wygląda wycofywany produkt.

zdj. Główny Inspektorat Sanitarny

źródło: GIS

  1. Były strongman i zawodnik MMA trafi do więzienia? Mariuszowi P. grozi 5 lat
  2. Niedzielski o nowych obostrzeniach dla zakażonych i przebywających na kwarantannie
  3. Koszmarny widok. Ciężko uwierzyć, jak wygląda grób Pawła Królikowskiego

Zobacz również: