burza IMGW ostrzeżenie

Zbliżamy się do połowy czerwca i niestety, po ostatnich bardzo ciepłych i w przeważającej części kraju pogodnych dniach, tym razem przyjdzie zmierzyć nam się ze zgoła inną sytuacją meteorologiczną. IMGW wydało właśnie ostrzeżenia, które obowiązują niemalże na terenie całego kraju. Chodzi o burze, grad, ale nie tylko.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi

W sobotę Polska zostanie podzielona przez pogodę. Ciepło utrzyma się jeszcze na południowym wschodzie oraz w centrum kraju, ale IMGW ostrzega przed silnymi burzami z intensywnymi opadami gradu. Nieco chłodniej zrobi się za to na zachodzie, a w szczególności na północnym zachodzie. Wygląda na to, że w tych obszarach nie będzie burz, ale można spodziewać się intensywnych opadów deszczu. Wobec tego wszystkiego, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje ostrzeżenia meteorologiczne na sobotę. Wiadomo, od której godziny zaczynają obowiązywać.

„Alerty obowiązują na terenie niemal całej Polski, z wyjątkiem woj: zachodniopomorskiego, pomorskiego i północnej części woj. wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i lubuskiego.” – przygląda się ostrzeżeniom IMGW portal Interia.pl.

Czego konkretnie dotyczą ostrzeżenia? W regionach, które są objęte ostrzeżeniami meteorologicznymi, prognozuje się wystąpienie silnych burz, wraz z towarzyszącymi opadami deszczu i lokalnie intensywnymi opadami gradu. Miejscami opad może wynieść nawet 35 mm, a porywy wiatru sięgnąć prędkości 85 km/h. Wszystkie wydane na dzisiaj przez IMGW ostrzeżenie obowiązują od godziny 12:00. Są to ostrzeżenia pierwszego stopnia, informujące o możliwości wystąpienia groźnych zjawisk meteorologicznych, będących bezpośrednim zagrożeniem dla życia i zdrowia ludzkiego oraz dla naszego dobytku. Warto więc zabezpieczyć mienie, a kiedy sytuacja pogodowa zacznie się pogarszać, zostać w domach, kiedy nie mamy do załatwienia nic pilnego.

źródło: Interia.pl, PAP, IMGW

  1. Ojciec z synem wielokrotnie dopuścili się gwałtu. Wstrząsające szczegóły
  2. Magda Gessler igra z prawem. Niewiarygodne co zrobiła restauratorka
  3. Jest groźniejszy niż koronawirus? Niepokojące doniesienia o nowym wirusie

Zobacz również: