źródło: YouTube/Radio Maryja

Niedzielne oświadczenie Ojca Świętego mogło zaskoczyć wielu. Papież Franciszek bowiem poruszył głośne na cały świat i makabryczne odkrycie w Kanadzie. Odnaleziono szczątki 215 dzieci na terenie byłej szkoły dla rdzennej ludności. Papież zaapelował do kanadyjskich władz Kościoła o interwencję.

Papież Franciszek zaznaczył, że z bólem od początku śledzi doniesienia z Kanady, gdzie odnaleziono zbiorowy grób z szczątkami ponad 200 dzieci. Dodał on, że te informacje wywołują traumę. Czy oprócz odpowiednich służb kanadyjskich sprawą zainteresują się także tamtejsze władze kościoła? Po apelu Ojca o wyjaśnienie sprawy zapewne tak się stanie.

Zbiorowy grób odnaleziony na terenie Kanady

Dokładnie szczątki znaleziona na terenie szkoły dla Indian w Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej. W mogile prawdopodobnie pochowano dzieci z różnych indiańskich społeczności.

Na tych terenach zamieszkiwała autochtoniczna społeczność. To właśnie też tam znajdowała się największa w Kanadzie przymusowa szkoła dla rdzennej ludności. Co więcej w latach 1890-1969 placówka była prowadzona przez Kościół katolicki. Następnie jednak budynek przejął rząd federalny.

Papież Franciszek apeluje o wyjaśnienie sprawy

Temat został poruszony przez Ojca Świętego podczas ostatniej modlitwy Anioła Pańskiego. Przybyli do Watykanu wierni wysłuchali apelu papieża

Śledzę z bólem wiadomości napływające z Kanady o szokującym odnalezieniu szczątków 215 dzieci, uczniów Kamloops Indian Residential School w prowincji Kolumbia Brytyjska. Przyłączam się do kanadyjskich biskupów i całego Kościoła katolickiego w Kanadzie. Wyrażam moją bliskość z narodem kanadyjskim, który doznał traumy z powodu tej szokującej informacji – mówił Papież Franciszek.

Smutne odkrycie wzmacnia jeszcze bardziej świadomość bólu i cierpień z przeszłości. (…) Niech władze polityczne i religijne Kanady kontynuują z determinacją współpracę, by wyjaśnić tę smutną sprawę, angażując się z pokorą w drogę pojednania i leczenia – dodał.

Dodajmy, że w sobotę Papież Franciszek spotkał się też z dwoma pracującym w Watykanie kardynałami z Kanady – Michaelem Czernym i Markiem Ouellet.

źródło: RMF24/PAP

  1. Dramat pod papieskim oknem w Watykanie. Papież Franciszek pogrążył się w modlitwie
  2. Rewolucja w kościele katolickim? Papież zaostrza przepisy

Zobacz również: