źródło foto: YouTube/naTemat.pl

Jest oficjalne informacja z Watykanu. Papież Franciszek zadecydował o zaostrzeniu przepisów wobec przestępstw seksualnych. Cytując medialne doniesienia „jest to największa nowelizacja prawa Kościoła katolickiego od blisko czterdziestu lat”.

Watykan ogłosił tę informację we wtorek. Papież Franciszek zadecydował o wprowadzeniu zmian w Watykańskim Kodeksie Prawa Kanonicznego. Zaznaczmy, że taka decyzja ma być podparta latami konsultacji.

Nowa ustawa, która wejdzie w życie 8 grudnia 2021 r., poprawia również aspekty techniczne, takie jak prawo do obrony, precyzuje przedawnienie osądzania przestępstw i jaśniej określa kary i wytyczne dotyczące wyroków – informował Franciszek.

Zamiany w prawie kanonicznym wchodzą w życie

Zaznaczmy, że zmiany te dotyczą jedynie wobec dorosłych. Do tej pory kościół katolicki uważał stosunki seksualne pomiędzy duchownymi a dorosłymi „przyzwalającymi” za grzeszne. Teraz ma się to zmienić.Papież Franciszek miał się też przyjrzeć wykorzystywaniu przez duchownych osób nieletnich.

Nowe przepisy wprowadzają różne modyfikacje do obowiązującego prawa i sankcjonują nowe przestępstwa kryminalne, które są odpowiedzią na coraz bardziej powszechną w różnych społecznościach potrzebę przywrócenia sprawiedliwości i porządku, złamanych przez przestępstwo – tłumaczył Papież Franciszek.

Przepisy obejmą też osoby świeckie w Kościele

Nowo ustanowione prawo ma także dotyczyć osób świeckich w Kościele. Ci choć nie są kapłanami, posiadają jednak znaczną władzę na urzędzie kościelnym, co w mniemaniu prawa kanonicznego obliguje ich do przestrzegania przyjętych przepisów. Chociaż nie można ich pozbawić stanowiska, zostaną sprawiedliwie ukarani – głosi prawo.

Jakie kary przewiduje nowe prawo?

Przewidziane przez rzeczone sankcje w nowych przepisach są grzywny, konieczność wypłaty zadośćuczynienia oraz pozbawienie całości lub części wynagrodzenia kościelnego. Nowe wytyczne mają także usuwać swobodę biskupów czy innych wysoko postawionych w Kościele. Ma to wpłynąć z kolei na brak możliwości uchylania się od odpowiedzialności w celu ukrycia nadużyć.

źródło: o2.pl

ZOBACZ TEŻ:

  1. Protest przed kościołem. Na miejscu 200 policjantów i helikopter
  2. Papież Franciszek utworzył nowe święto. Znamy sedno
  3. Watykan publikuje raport. Jan Paweł II wiedział o grzechach kardynała?

Zobacz również: