Protest pod kościołem w Kanadzie. Na Twitterze ukazało się nagranie ze strajku. Na miejsce przybyło aż 200 funkcjonariuszy policji, 40 wozów policyjnych, a nawet jeden helikopter. Sprzeciw protestujących dotyczy zamknięcia kościoła przez sanepid.

W samym proteście brało udział około 400 osób. Wydarzenie miało miejsce w niedzielę 11 kwietnia. Kościół zamknięto jeszcze tydzień wcześniej ze względu na naruszenie zasad sanitarnych. Zamknięcie obiektu nastąpiło z nakazu agencji rządowej Alberta Health Services. Jak wynika z medialnych doniesień władze tego konkretnego kościoła wielokrotnie sprzeciwiała się obostrzeniom przyjmując w budynku po setki wiernych.

[irp]Pr

Kanada: protest przed kościołem

Tłum protestujących zgromadził się w niedzielę wzdłuż drogi przylegającej do kościoła. Całe wydarzenie zaczęło się już wczesnym rankiem. Przez głośniki puszczono hymny i pieśni kościelne. Demonstranci mieli też ze sobą transparenty. Wiele z nich głosiły hasła negujące  szczepionki czy restrykcje wprowadzane przez rząd. Pojawiły się nawet nawiązania do komunizmu.

Na miejscu szybko pojawiła się policja, i to w niemałym gronie. 40 wozów policyjnych ustawiły kordon w celu odcięcia dojścia do dróg kościelnych. Sytuacje z powietrza kontrolował helikopter. Na miejscu zaś zjawiło się dodatkowo 200 funkcjonariuszy, co i tak dawało o połowę mniej niż samych protestujących.

W kulminacyjnym momencie protestów grupa demonstrantów oderwała się od tłumu i zburzyła część ogrodzenia. Następnie około 150 demonstrantów wtargnęło na pobliski teren Enoch Cree Nation, społeczności Indian kanadyjskich i zniszczyli auto ich przewodniczącego – tłumaczył rzecznik ECN, Tanya Cardinal.

Chociaż szanuję prawo protestujących GraceLife do protestu, prawo do kultu i prawo do wolności słowa, stanowczo potępiam ich nielegalne wtargnięcie na naszą ziemię, zniszczenie pojazdu członka Narodu i rażący brak szacunku dla naszej suwerenności jako dumnego Pierwszego Naród – stwierdził szef ECN Enoch Billy Morin w oświadczeniu.

Tłum rozszedł się dość szybko, bowiem już o godz. 16.00, jednak cała akcja jego rozproszenia trwała około 2 godziny. Miejsca policja poinformowała o jednym aresztowaniu.

Nagranie z demonstracji zostało udostępnione w sieci. Pod twitterowym wpisem pojawiło się ponad tysiąc komentarzy. Nagranie zaś obejrzało już ponad milion użytkowników.

https://twitter.com/RealCanuckNews/status/1381335392541151233?s=20

źródło: o2.pl

[irp]

Zobacz również: