Dla wielu osób to prawdziwy wstrząs. Watykan, na życzenie Papieża Franciszka opublikował raport na temat kardynała Theodora McCarrick’a, który w latach 2000-2006 był arcybiskupem metropolitą Waszyngtonu. Chodzi o oskarżenia w kierunku McCarrick’a o molestowane nieletnich i dorosłych, a także kroki jakie podejmowano w tej sprawie w Stolicy Apostolskiej. W raporcie poruszono też wątek Jana Pawła II i kardynała Stanisława Dziwisza. Dawno, żadne informacje płynące z Watykanu nie wywołały tak wielu emocji, jak wspomniany raport.

Watykan publikuje głośny raport, jest w nim także o Janie Pawle II

„Stworzenie tego raportu zajęło dwa lata (…) Wielu świadków zostało przesłuchanych (…) Chcieliśmy przede wszystkim odnaleźć prawdę (…) Publikujemy ten raport z wielkim żalem za rany” – komentuje sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin.

Theodore McCarrick przez wiele lat był jedną z najbardziej wpływowych osób Kościoła Katolickiego w Stanach Zjednoczonych. Wielokrotnie oskarżany był o molestowanie nieletnich i dorosłych – także za czasów Jana Pawła II. Jednak dopiero w lutym 2019 roku dekretem Kongregacji Nauki i Wiary uznano go winnego czynów i wydalono ze stanu kapłańskiego.

Sprawa wielokrotnie na przestrzeni wielu lat była nagłaśniana przez media. Teraz Watykan postanowił odkryć karty i na życzenie Franciszka, przygotował wielostronicowy raport, pokazujący wszystkie kulisy. Podczas przygotowywania raportu przesłuchano 90 świadków, a przesłuchania zajęły ponad 30 godzin.

W raporcie znajdziemy też sporo informacji odnośnie roku 1999, kiedy to Theodore McCarrick miał zostać mianowany przez Jana Pawła II na metropolitę Nowego Jorku. Pojawiły się jednak pierwsze oskarżenia, mówiące o molestowaniu seksualnym. Po początkowych wątpliwościach, amerykański duchowny zdecydował się napisać list do Stanisława Dziwisza, w którym zapewniał o swojej niewinności. Śledztwo zlecone przez Jana Pawła II nie potwierdziło żadnych zarzutów, a Papież dał wiarę słowom duchownego. Jan Paweł II zdecydował się przywrócić McCarrick’a na na listę kardynałów. Ten wkrótce został wybrany na metropolitę najważniejszej archidiecezji w Stanach Zjednoczonych.

Burza po watykańskim raporcie nt. kardynała McCarrick’a

Po opublikowaniu watykańskiego raportu w Internecie wybuchła prawdziwa burza. Witold Głowacki, dziennikarz Polska The Times, uważa wręcz, że obalony został mit Jana Pawła II. Mocne słowa. „W Polsce to koniec pewnej epoki” – kwituje Głowacki.

Nieco bardziej wyważony w słowach jest Tomasz Lis. Zauważa on jednak także, że watykański raport uderza w Jana Pawła II. „Z raportu wynika, że Jan Paweł II nie przyjmował do wiadomości zarzutów według kardynała” – komentuje Lis.

Polacy są podzieleni po raporcie z Watykanu. Wielu z nich staje w obronie Jana Pawła II, a inni, głównie przeciwnicy Kościoła Katolickiego mówią wprost, że Papież Polak ukrywał zarzuty wobec amerykańskiego kardynała. Jaka jest prawda? Jedno jest pewne, raport wywołał sporo kontrowersji, a dyskusja pewnie będzie toczyła się jeszcze miesiącami.

Zobacz również: