Donald Tusk
PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Donald Tusk nie może być zadowolony. Prawdopodobnie wracając do polskiej polityki nie przypuszczał, z jaką reakcją społeczeństwa się spotka. Wyrazem tego jest wynik najnowszego sondażu IBRiS. 

Lider rankingu zaufania ciągle ten sam

Wiele osób zastanawia się który z polskich polityków cieszy się największym zaufaniem wśród Polaków. Andrzej Duda, Rafał Trzaskowski, Jarosław Kaczyński czy Donald Tusk? Na to pytanie postanowił odpowiedzieć jeden z serwisów internetowych. Na jego zlecenie IBRiS przeprowadziło sondaż.

Wyniki badania na pewno nie ucieszą Donalda Tuska. Okazuje się bowiem, iż liderowi PO ufa tylko 33,3% Polaków. Informacja ta jest o tyle przykra dla byłego Przewodniczącego Rady Europejskiej, że dużo lepszy rezultat osiągnął jego największy polityczny rywal tj. prezes PiS.

Jarosław Kaczyński zajął czwarte miejsce w rankingu zaufania wśród Polaków. To spory awans, zważywszy że w poprzednim sondażu był dopiero siódmy. W tej chwili liderowi PiS ufa 33,8% respondentów.

Warto odnotować słabszy wynik Szymona Hołowni. Były prezenter telewizyjny spadł z czwartej pozycji na siódmą. Politykowi partii Polska 2050 ufa 30,7% Polaków. Tuż za Hołownią uplasował się debiutujący w rankingu prezes PKN Orlen Daniel Obajtek – 30,3% głosów.

Niewątpliwie sondaż IBRiS pokazuje, iż prawie wszyscy politycy mają ten sam problem. Otóż wskaźnik braku zaufania jest u nich wyższy niż wskaźnik zaufania.

Wyjątkami od powyższej reguły są Andrzej Duda, Rafał Trzaskowski i Piotr Zgorzelski z PSL. Co więcej obecny prezydent RP już po raz trzeci z rzędu zajął pierwsze miejsce w rankingu zaufania. Głowa państwa cieszy się zaufaniem na poziomie 46,2%. To wzrost o 4,1% w porównaniu z poprzednim notowaniem. Druga lokata przypadła premierowi. Mateusz Morawiecki uzyskał wynik 42,9% (wzrost o 4,3%). Trzeci natomiast jest prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski – 42,5%. Jednak akurat przedstawiciel opozycji zanotował minimalny spadek o 0,6%.

Co ciekawe, IBRiS zbadało także komu najbardziej nie ufają Polacy. Na szczycie listy znalazł się Zbigniew Ziobro. Liderowi Solidarnej Polski nie wierzy aż 63,8% badanych.

źródło: onet.pl

Zobacz również: