Ukraina
foto: Facebook/Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy właśnie opublikował ostrzeżenie skierowane do krewnych ukraińskich żołnierzy. Bliscy wojskowych walczących o suwerenność ojczyzny powinni mieć się na baczności. 

Oszuści żerują na rodzinach żołnierzy armii Ukrainy

Niestety jak pokazują ostatnie dni, wojna nie stanowi żadnej przeszkody dla oszustów. Okazuje się, że przestępcy wzięli sobie na celownik rodziny żołnierzy walczących z rosyjskim okupantem.

Oszuści bez skrupułów wykorzystują stan psychiczny krewnych i bliskich. Dzwonią z ukrytych numerów i proponują za wynagrodzenie „przekazanie informacji” o żołnierzu lub „pomoc w uwolnieniu z niewoli”. To jednak nie wszystko. Przestępcy próbują również zdobyć dane osobowe ukraińskich wojskowych.

Stosowny komunikat Sztabu w sprawie „oszustwa na jeńca wojennego” pojawił się w mediach społecznościowych.„UWAGA!!! OSZUŚCI!!! Krewni Sił Zbrojnych Ukrainy zaczęli otrzymywać podejrzane telefony i wiadomości. Dotyczy to szczególnie żołnierzy, którzy zostali schwytani lub zgłoszeni o zaginięcie. Korzystając ze stanu emocjonalnego krewnych i bliskich, napastnicy dzwonią z ukrytych numerów i oferują nagrodę pieniężną, aby „dostarczyć informacje” o wojsku i „ułatwić uwolnienie z niewoli”. Również oszuści próbują, rzekomo w celu specyfikacji, poznać dane osobowe ukraińskich obrońców. Oficjalnie ogłaszamy, że przedstawiciele Sił Zbrojnych Ukrainy lub innych wojskowych organów zarządzających lub instytucji państwowych NIE ZBIERAJĄ FUNDUSZY i nie rozwiązują kwestii zwolnienia z niewoli Kwestie uwolnienia jeńców wojennych podlegają wyłącznej jurysdykcji władz państwowych. Nie trwa zbiórka pieniędzy dla rodziny i bliskich. Bądź świadomy, nie padaj ofiarą oszustów!” – napisało ukraińskie dowództwo.

W tym miejscu warto wspomnieć, iż Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy uruchomiła serwis internetowy Okupant. Jest to baza danych o rosyjskich jeńcach wojennych przeznaczona dla ich krewnych. Dzięki temu rozwiązaniu rodziny rosyjskich żołnierzy mogą otrzymać informacje dotyczące stanu zdrowia oraz miejsca przebywania swoich bliskich.

Oszuści wykorzystują desperację mieszkańców okupowanych terenów

Innym przykładem żerowania na ukraińskich cywilach jest przypadek z Mariupola. Ukraińskie służby właśnie zatrzymały oszusta, który za pieniądze obiecywał mieszkańcom zniszczonego miasta ewakuację.

Oszustem okazał się 27-letni mieszkaniec Browarów w obwodzie kijowskim. Mężczyzna pracował jako wolontariusz. Dzięki temu nawiązał kontakt z jedną ze swoich ofiar, od której wyłudził 10 tys. hrywien tj. około 1500 zł.

źródło: interia.pl, Radio Zet

Zobacz również: