ceny warzyw i owoców

Warzywa i owoce kupuje każdy z nas. Niestety, sytuacja na rynku owocowo-warzywnym jest bardzo niepewna. Logicznym jest, że odczują to, przede wszystkim, konsumenci. O co dokładnie chodzi?

Trudno przewidzieć jak będą się kształtowały ceny

Z pewnością słowa Pana Łukasza, który pracuje w warzywniaku we Wrocławiu, najlepiej oddają obecną sytuację na rynku owoców i warzyw. Krótko mówiąc, można ją podsumować jednym słowem – niepewność. „Gdyby ktoś z dużym wyprzedzeniem wiedział, jaka będzie pogoda, co urośnie, czego będzie brakować na bazarze, byłby bardzo bogatym człowiekiem. Każdy sezon jest inny” – nie kryje pracujący od lat w branży mężczyzna.

Patrząc na polskie stragany nie trudno zauważyć, że jedne produkty są tańsze, zaś inne droższe w porównaniu z ubiegłym rokiem. Jednak nie jest powiedziane, że obecne ceny konkretnego asortymentu pozostaną na takim poziomie. Niewątpliwie wpływ na ceny owoców i warzyw ma pogoda, a także panująca pandemia. A te czynniki, jak wiadomo, są nieprzewidywalne.

Jako przykład można przytoczyć sytuację z pietruszką. W czerwcu zeszłego roku za kilogram tego popularnego warzywa trzeba było zapłacić nawet 30 złotych. Pod koniec zimy cena spadła do 8 złotych. Wynikało to z faktu, iż rolnikom udało się przechować spore ilości pietruszki. Teraz, kiedy w chłodniach nie ma już za dużo zapasów, cena tego produktu poszybowała nawet do 20 złotych za kilogram. Co ciekawe, wspomniany Pan Łukasz zaznacza, iż nawet obfite plony nie gwarantują stabilnych cen. Dlaczego? Otóż warzywa i owoce mogą się po prostu popsuć w czasie ich magazynowania.

Naturalną tendencją jest również zastępowanie starych, zeszłorocznych warzyw przez tzw. nowalijki. Dobrym przykładem jest marchewka. Kilkadziesiąt dni temu kilogram tego warzywa kosztował około 2-3 złotych. Natomiast teraz kiedy na rynku jest już młoda marchew, konsumenci muszą się liczyć z wydatkiem rzędu 5 złotych. Po prostu, młoda marchew wyparła tą zeszłoroczną.

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym istotnym czynniku, mianowicie o tegorocznej pogodzie. Niestety stosunkowo zimna wiosna spowodowania spore opóźnienia w wegetacji roślin. Sezon na truskawki i czereśnie opóźnił się o 3-4 tygodnie.

Źródło: Money.pl

  1. Przerażający napad w stolicy. Trwają poszukiwania szaleńca z bronią w ręku
  2. Scena niczym z serialu. Nie zgadniesz jak ukarali tego mężczyznę [WIDEO]
  3. Łódź: zaatakował muzułmankę. Bulwersujące sceny nie obeszły policji

Zobacz również: