atak

Ukraina otrzymała właśnie broń, która ma ją przybliżyć do zwycięstwa w wojnie z Rosją. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania, które pokazują możliwości nowego sprzętu wojskowego. Trzeba przyznać, ze filmy robią wrażenie.

Systemy HIMARS dotarły do Ukrainy

Właśnie pojawiła się informacja, iż amerykańskie systemy HIMARS trafiły na Ukrainę. Przypomnijmy, iż Ukraińcy otrzymali je w ramach najnowszego pakietu amerykańskiej pomocy. Wsparcie to zakładało dostarczenie Ukraińcom m.in. czterech kolejnych systemów artylerii rakietowej HIMARS.

W mediach społecznościowych opublikowano filmik, który pokazuje systemy HIMARS w akcji. Warto podkreślić, iż ze względów bezpieczeństwa nie podano w jakim miejscu nakręcono materiał.

https://twitter.com/WarNewsPL1/status/1540249521262891009

Na temat nowej broni wypowiedział się szef resortu obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. „HIMARS przyjechał na Ukrainę. Dziękuję mojemu koledze i przyjacielowi Lloydowi J. Austinowi III za te potężne narzędzia! Lato będzie gorące dla rosyjskich okupantów. I ostatnie dla niektórych z nich” – zaznaczył ukraiński minister.

W równie radosnym tonie wypowiedział się prezydent Wołodymyr Zełenski. Polityk odniósł się do wiadomości przekazanej przez Biały Dom, która dotyczy nowego, 13. pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 450 mln dolarów. „Jesteśmy wdzięczni prezydentowi Joe Bidenowi i narodowi amerykańskiemu za decyzję o dostarczeniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy obronnej o wartości 450 mln dol. To wsparcie, w tym dodatkowe systemy HIMARS, jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek. Wspólnym wysiłkiem uwolnimy ziemie Ukrainy od rosyjskiego agresora!” – podkreślił ukraiński przywódca.

System HIMARS – co to takiego?

Czym w ogóle jest HIMARS? Otóż M142 High Mobility Artillery Rocket System to system artylerii rakietowej wysokiej mobilności. Innymi słowy to lekka wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet zamontowana na podwoziu opancerzonej ciężarówki, stworzona pod koniec lat 90. XX w. dla amerykańskiej armii.

Warto dodać, że systemy HIMARS, które właśnie dotarły na Ukrainę, mają podwoić zasięg ukraińskiej artylerii. Co ciekawe, w lipcu Ukraińcy mają otrzymać drugą partię składającą się z czterech systemów artylerii rakietowej.

źródło: Onet

Zobacz również: