koronawirus deltokron

Na temat pandemii koronawirusa pojawia się wiele teorii spiskowych, ale też wiele nieścisłości. Część ekspertów zastanawia się, czy można było przewidzieć jej wybuch, a przede wszystkim zareagować już w pierwszych dniach, kiedy pojawił się koronawirus. Ciekawymi wnioskami ekspertów podzielił się „The Guardian”.

Nie zostawiają suchej nitki na WHO i wielu krajach

Światowa Organizacja Zdrowia zleciła przygotowanie szczegółowego raportu na temat pandemii koronawirusa a także jej przyczyn. Raport przygotowany przez zespół ekspercki nie zostawia suchej nitki ani na WHO, ani też na wielu krajach. „Pandemia COVID-19 była katastrofą, której można było uniknąć.” – przytacza Interia wniosek płynący z raportu.

Eksperci przygotowujący raport są zgodni. Jednym głosem twierdzą, że kluczowym momentem w walce z koronawirusem, który niestety, ale został przegapiony, był luty 2020 roku. „Błędy zarówno po stronie krajów, jak i Światowej Organizacji Zdrowia.” – wymieniają co wówczas poszło nie tak.

„Przygotowania do nadejścia pandemii były niewystarczające i niedofinansowane, a system ostrzegania był zbyt powolny. Poinformowano, że samo WHO zbyt późno uznało wybuch ogniska wirusa w Chinach za zagrożenie na poziomie międzynarodowym.” – czytamy na portalu Interia.pl, który cytuje ustalenia z raportu poczynione przez „The Guardian”.

W lutym 2020 roku zdaniem ekspertów, wiele krajów zamiast podjąć zdecydowane kroki, które zapewne pozwoliłyby uniknąć aż tak długich lockdownów i surowych obostrzeń, postanowiły przyglądać się rozwojowi sytuacji. „Niektóre kraje zareagowały dopiero, gdy zaczęły zapełniać się łóżka na oddziałach intensywnej terapii.” – eksperci nie zostawiają suchej nitki.

Wnioski płynące z raportu są druzgocące dla WHO i części krajów. Gdyby natychmiastowa reakcja, można by było uniknąć tysięcy zgonów i bankructwa wielu firm. Jednocześnie eksperci mają nadzieje, że ten raport i doświadczenia z pandemii koronawirusa pomogą Światowej Organizacji Zdrowia i krajom zdecydowanie szybciej reagować, kiedy wybuchną następne pandemie, a te, zdaniem wielu ekspertów są niestety nieuniknione.

źródło: Interia, The Guardian

  1. Niezwykłe wyznanie wokalisty De Mono. Gdzie pracuje Andrzej Krzywy w czasie pandemii?
  2. Nowy trop w sprawie zamachu na Jana Pawła II. Kto naprawdę wydał rozkaz?
  3. Co ze zdrowiem Pierwszej Damy? Doniesienia o złym stanie Agaty Dudy

Zobacz również: