zamach na Jana Pawła II

Już jutro 40. rocznica wydarzeń, które wstrząsnęły nie tylko Watykanem, Polską, ale i całym światem. Jan Paweł II został postrzelony podczas audiencji generalnej na placu świętego Piotra w Rzymie. Zamachowiec celował w głowę Papieża, ale kule szczęśliwie trafiły tylko w brzuch i rękę. „Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę.” – mówił po powrocie do zdrowia Jan Paweł II, który wyraźnie wskazał, że to Matce Bożej zawdzięczał dalsze życie. Dziś wraca ten temat na nagłówki włoskiej prasy. W przeddzień rocznicy, dziennikarze dotarli do nowego tropu w sprawie zamachu na Papieża.

Kto naprawdę wydał rozkaz zabicia Papieża Jana Pawła II?

„Na pewno nie wyjaśniono wszystkiego na temat zamachu na Papieża Jana Pawła II.” – mówi wprost Mehmet Ali Agca, który 13 maja 1981 roku strzelał do Jana Pawła II. Zamachowiec, któremu polski Papież wybaczył wkrótce po powrocie do zdrowia, porozmawiał w przeddzień 40. rocznicy tragicznych wydarzeń z włoską agencją Ansa. Z jego ust padły przełomowe słowa.

„Komisja Mitrochina we włoskim parlamencie odkryła trochę prawdy.” – powiedział Megmet Ali Agca, jednak wciąż stroi u straży, że nie wyjaśniono wszystkiego i wciąż sprawa ta po 40 latach ma więcej niewiadomych, niż pewnych informacji.

„Komisja Mitrochina (od nazwiska archiwisty KGB) w raporcie stwierdziła, że bułgarskie służby specjalne, wynajmując płatnego zabójcę Agcę, działały na polecenie radzieckiego wywiadu wojskowego GRU, a inspiratorem próby zabicia papieża było najwyższe kierownictwo ZSRR.” – czytamy w Interii, która przyjrzała się publikacji włoskiej agencji Ansa.

Ali Agca przyznał też w rozmowie z Ansą, że sporo na temat zamachu na Jana Pawła II wiedział major KGB Wiktor Iwanowicz Szejmow, który w 1980 roku uciekł do Stanów Zjednoczonych. „Mówił on, że zamach zorganizowało KGB.” – wyznaje wprost Ali Agca.

Jak widać, choć wszystkie poszlaki nawet teraz po 40 latach od zamachu, w którym prawie Jan Paweł II zginął, wskazują na KGB i ZSRR, to jednak po dzień dzisiejszy nie udało się tego jednoznacznie potwierdzić.

źródło: Interia, PAP, Ansa

  1. Śmiertelnie potrącił ciężarną kobietę. Prokuratura zakończyła śledztwo ws. lekarza
  2. Szokująca pomyłka w punkcie szczepień. „Taka sytuacja nigdy nie powinna się zdarzyć”
  3. Niezwykłe wyznanie wokalisty De Mono. Gdzie pracuje Andrzej Krzywy w czasie pandemii?

Zobacz również: