wojna na Ukrainie

Oszuści nie zwalniają tempa. Wykorzystują niemal każdą nadążającą się okazję, żeby kogoś wpakować w kłopoty a przy tym zyskać pieniądze. Tak się dzieje i teraz przy okazji masowych szczepień na koronawirusa. Informowano już o wielu przypadkach oszustw, ale tym razem, przestępcy wpadli na zupełnie nowy pomysł. Atakują grupę osób, która całkowicie może się tego nie spodziewać. Zobacz szczegóły i ostrzeż swoją rodzinę oraz znajomych.

Uważaj na oszustów!

Internet jest pełny ostrzeżeń o tzw. szczepionkowych oszustach, którzy uderzają przez fałszywe telefony, wiadomości sms czy e-maile. Tym razem jednak niebezpieczeństwo nadeszło z innej strony, a konkretnie chodzi o osoby, które otrzymały już pierwszą albo też obie dawki szczepionki i mają wyrobione zaświadczenie o szczepieniu.

W ostatnim czasie dość popularnym zwyczajem jest publikowanie takiego zaświadczenia w Internecie, dzielenie się nim szczególnie w mediach społecznościowych. Eksperci alarmują: pod żadnym pozorem tego nie rób! Twoje zaświadczenie może posłużyć oszustwom, a Ty możesz wpaść w gigantyczną machinę przestępstwa. Jeżeli już zdecydujesz się opublikować zaświadczenie, zamaż wszystkie wrażliwe dane. W przeciwnym razie naprawdę mogą czekać Ciebie opłakane konsekwencje.

„Wszyscy użytkownicy powinni mieć świadomość, że są to poufne informacje, które są widoczne nie tylko dla ich własnych znajomych, ale także dla nieznanych osób trzecich i samych sieci społecznościowych.” – informuje niemiecka agencja DPA.

Co ciekawe, wrażliwe dane z zaświadczeń o szczepieniu mogą posłużyć naciągaczom do tworzenia fałszywych kart szczepionkowych, a następnie sprzedaży tych dokumentów na czarnym rynku. Nie ułatwiaj tego zadania przestępcom, nie daj się wciągnąć w lawinę oszustw. Poinformuj rodzinę i znajomych. I pamiętaj: jeżeli chcesz pochwalić się zaświadczeniem o szczepieniu, zamaż na nim wszystkie wrażliwe dane!

źródło: o2.pl, agencja DPA

  1. Ten test pozwoli sprawdzić, czy jesteś narażony na ciężki przebieg COVID-19
  2. Zamieszania wokół „The Voice of Poland” ciąg dalszy. Pojawiło się oświadczenie
  3. Makabryczny wypadek na autostradzie. Kierowca zginął na miejscu. Zdjęcia z miejsca dają do myślenia

Zobacz również: