test na COVID-19

COVID-19 jest bardzo nieprzewidywalny. Okazuje się jednak, iż niebawem będzie można sprawdzić jaki przebieg będzie miała choroba u danego pacjenta. Wszystko dzięki testom, na którymi pracują polscy naukowcy. To może być prawdziwy przełom w walce z koronawirusem.

COVID-19 pod lupą naukowców

Niewątpliwie koronawirus nadal pozostaje zagadką na naukowców. Tak naprawdę ciągle trudno przewidzieć, czy choroba będzie miała u danego pacjenta ciężki czy też łagodny przebieg. Zdarza się bowiem, że osoby obarczone chorobami współistniejącymi wracają do zdrowia. Natomiast ci, którzy wcześniej nie narzekali na zdrowie, lądują w szpitalu w cięzkim stanie, a niektórzy nawet umierają z powodu COVID-19.

Jednak niedługo może się to zupełnie zmienić. Polscy naukowcy są na finiszu badań nad testem, dzięki któremu będzie można przewidzieć przebieg choroby, a nawet przekonać się czy nie jest się odpornym na COVID-19.

W ramach projektu „Odporni na COVID”, naukowcy z MNM Diagnostics w Poznaniu oraz Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie opracowywują test, o którym wspominaliśmy powyżej. Co ciekawe, projekt wsparło już ponad 1,2 tysięcy osób z całego kraju. Osoby te zgłosiły chęć pomocy poprzez dedykowaną projektowi stronę internetową. Następnie wypełniły formularz i oddały krew przeznaczoną na badania.

Naukowcy opracowali wzór matematyczny

Prace na testem mają zakończyć się w lipcu. Obecnie specjaliści sekwencjonują genomy tj. odczytują całe DNA z krwi pobranych próbek. „Dzięki badaniom na tak dużej liczbie próbek możliwe będzie porównanie markerów genetycznych, które występują częściej w grupie „opornych” na COVID-19, z tymi, które pojawiają się u osób wyjątkowo podatnych na chorobę, na przykład wśród tych, którzy ciężko przeszły zakażenie wirusem.” – tłumaczy Adrian Lejman z MNM Diagnostics, koordynator projektu.

Na podstawie danych pacjentów naukowcy opracowali już pierwszą wersję klasyfikatora tj. wzoru matematycznego. „Docelowo wzór ma podzielić uczestników projektu na cztery grupy, w zależności od nasilenia choroby, począwszy od osób, które wymagały podłączenia do respiratora i bardzo ciężko przeszły infekcję, a skończywszy na pacjentach, którzy przeszli COVID-19 bezobjawowo i osobach, które mimo kontaktu z chorym, w ogóle się nie zaraziły.” – wyjaśnia Rafał Stępień, bioinformatyk z MNM Diagnostics.

Źródło: Onet

  1. Zamieszania wokół „The Voice of Poland” ciąg dalszy. Pojawiło się oświadczenie
  2. Bohaterka kontrowersyjnej sesji dla Vogue’a z 2011 dziś wygląda zupełnie inaczej. Thylane Blondeau ma już 20 lat
  3. Donald Trump ostatecznie zawieszony? Mamy nowe informacje

Zobacz również: