Indyjski wariant koronawirusa w Polsce. foto: Twitter/Michał Dworczyk

To już potwierdzono. W Polsce zdiagnozowano pierwszą osobę zakażoną indyjskim wariantem koronawirusa. Okazuje się, że jest to polski dyplomata, który niedawno został ewakuowany z Indii. O całej akcji leczenie mężczyzny i jego rodziny donosi między innymi Michał Dworczyk.

Wspominany polski dyplomata został ewakuowany z Indii już na początku tego tygodnia. Potwierdzono informację, iż mężczyzna zakaził się indyjską odmianą covid-19. Lekarze zapewniają, że po przyjeździe z Dehli cała jego rodzina i on sam leczeni byli w specjalnej izolacji.

Indyjski wariant koronawirusa w Polsce

Kilka dni temu w mediach pojawił się informacja, że indyjska mutacja koronawirusa mogła pojawić się u siostry zakonnej pełniącej posługę w Katowicach. Kobieta zmarła, wciąż jednak nie potwierdzono czy faktycznie była to ta konkretna mutacja covid-19.

Przypadek polskiego dyplomaty, który niedawno wrócił z Indii to pierwszy, potwierdzony w Polsce przypadek zakażenia tą mutacją. Informacje te potwierdził profesor Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ.

Polak i jego rodzina w stanie ciężkim

Polak dotarł do Polski specjalnym samolotem w ubiegłą niedzielę. Dyplomata i jego bliscy byli w stanie ciężkim. Do stolicy Indii po małżeństwo i ich czwórkę dzieci lekarze z LPR i szpitala MSWiA

„W momencie, gdy przyjmowaliśmy pacjentów na lotnisku w Delhi, ich stan był dość ciężki, udało się go ustabilizować na pokładzie” – relacjonował RMF FM szef Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski.

Indie w pandemicznym kryzysie

Niedawno dotarły do nas informacje, iż Indie zmagają się z kolejną falą koronawirusa, która zbiera swoje żniwa w coraz większej skal. W kraju zaczyna już brakować dla pacjentów miejsc. Tlen już zaś się skończył. Kraj przyjmuje teraz kolejne przesyłki z Europy, które mają pomóc w opanowaniu sytuacji.

Wariant indyjski koronawirusa jak dotąd nie jest wciąż szczegółowo przebadany. Nie jest tym samym jasne czy ten wariant jest groźniejszy dla ludzi lub bardziej odporny na szczepionki.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Indie: padł światowy rekord zakażeń. Władze stanowe oskarżają sąsiadów
  2. Indie: kolejny pożar w fabryce szczepionek przeciw COVID-19 [WIDEO]
  3. Twitter usuwa wszystkie posty związane z sytuacją pandemiczną w Indiach. Takie zlecenie wydał rząd

Zobacz również: