źródło: Indian Express/YouTube

Indie: padł światowy rekord zakażeń koronawirusem. W ciągu doby odnotowano aż ponad 314 tys. nowych przypadków. O całej sprawie donosi dziennik Indian Express. Władze stanowe oskarżają swoich sąsiadów o przyczynienie się do złej sytuacji w kraju. Sąsiadujący z Delhi stan Harjana miał zablokować tak potrzebne teraz w szpitalach dostawy tlenu.

W Indiach ustanowiono światowy rekord zakażeń koronawirusem. Wciągu ostatniej doby wykryto aż 314,8 tys. przypadków. Co więcej odnotowano równie dużą liczbę zgonów równą 2104 zgonów. Kraj tym sposobem wysunął się na prowadzenie w tym niechlubnym rankingu. Wcześniej bowiem ten rekord należał do Stanów Zjednoczonych, gdzie padł on w styczniu 2021 roku. Był on jednak on jednak o ok. 14. tys. niższy.

Od początku pandemii w Indiach zmarło 184 tys. osób. Jak podają rządowe dane kraju w 146 dystryktach Indii stosunek wykrytych przypadków do przeprowadzonych testów wynosi ponad 15%. To oznacza, że nic innego jak potężną falę zakażeń, jak na kraj, którego ludność przekracza miliard. Sekretarz ministerstwa zdrowia Indii Rajesh Bhushan powiedział, że „system służby zdrowia jest tam [red. w tych dystryktach] nadwyrężony”.

[irp]

Indie zmagają się z druga falą pandemii

Jesteśmy właśnie świadkami drugiej fali pandemii w 7. największym państwie świata. Taka sytuacja sprawia, że Indie stają się światowym epicentrum pandemii.Przypomnijmy, że z goła inna sytuacja panowała w kraju jeszcze jesienią 2020 roku, kiedy to liczba zakażen nie przekraczała 100 tys.

Za sprawą 2. fali pandemii w indyjskie władze stanowe alarmują o braku tlenu w poszczególnych regionach kraju, gdzie sytuacja jest najgorsza. Jako pierwszy wszczął alaram w tej sprawie Dyrektor szpitala św. Szczepana w południowym Delhi Satyendra Jain. Wówczas [21.04.2021] wysłano list do władz miejskich, który również upubliczniono. „Dzisiaj o godz. 14 zostaliśmy poinformowani przez dostawcę, że jego fabryka w Harjanie została zaplombowana i nie może dostarczyć tlenu” – pisał.

Władze stanu Harjana, który sąsiaduje z Delhi zablokowały transporty tlenu z tamtejszych fabryk. Zaś minister zdrowia Harjany Anil Vij w serii wpisów i wideo opublikowanych w mediach społecznościowych oskarżył rząd Delhi o kradzież tlenu, przeznaczonego dla szpitala w Faridabadzie.

źródło: Radio Zet/PAP

[irp]

Zobacz również: