Mirosław Handke
fot. Youtube, TV AGH

Smutna informacja ze świata nauki.  Nie żyje były Minister Edukacji Narodowej, Mirosław Handke. Był rektorem na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Odszedł w wieku 75 lat.

Mirosław Handke nie żyje

Informacje o śmierci Mirosława Handke przekazał między innymi portal Onet. Fakt ten w rozmowie z Onetem potwierdziła rzecznik AGH w Krakowie. Był między innymi Ministrem Edukacji Narodowej w rządzie Jerzego Buzka czy rektorem wspomnianej uczelni. W 1999 roku przeprowadził ważną reformę oświatową, prowadzącą do utworzenia gimnazjów. Był jednym ze współtwórców reformy egzaminów maturalnych. Zmarł w wieku 75 lat. Nie podano do wiadomości publicznej powodów śmierci. Ze względu na pamięć jego duszy i spokój rodziny, nie będziemy kolportować pojawiających się nieoficjalnych informacji.

„Mirosław Handke był ministrem edukacji narodowej w rządzie Jerzego Buzka w latach 1997-2000. Został wybrany z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność. Prof. Handke zasłynął z wprowadzonej zmiany oświatowej z 1999 r., po której w Polsce utworzone zostały gimnazja. Oprócz tego współtworzył projekt nowych egzaminów maturalnych. Przedtem pracował naukowo, był autorem około stu prac naukowych z dziedziny fizykochemii krzemianów i spektroskopii oscylacyjnej.” – czytamy wspomnienie o Mirosławie Handke w Onecie.

„Studia ukończył w 1969 studia na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1974 obronił doktorat na AGH i został przeniesiony na stanowisko adiunkta. W 1985 Handke po habilitacji został nominowany na stanowisko docenta. Osiem lat później zaczął pełnić rolę rektora krakowskiej uczelni i w 1998 roku opuścił to stanowisko.” – czytamy dalej.

Warty odnotowania jest także fakt, że w 2019 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda, odznaczył Mirosława Handke Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

źródło: Onet

  1. Będzie można wybrać szczepionkę? Nowe doniesienia z Ministerstwa Zdrowia
  2. Aż nie chce się wierzyć, że to tutaj mieszkała Violetta Villas. Przerażający widok zasmucił fanów diwy
  3. Czwarta fala koronawirusa w Polsce? Z ust Adama Niedzielskiego padły znamienne słowa

Zobacz również: