nowe obostrzenia

Na dzisiejszej konferencji prasowej Adam Niedzielski poinformował o zmianach w dotychczasowych obostrzeniach. Oprócz tego, Minister Zdrowia odniósł się do zagrożenia czwartą falą koronawirusa. Padły znamienne słowa.

Czy zagraża nam czwarta fala koronawirusa?

Rząd przekazał dziś do opinii publicznej informacje o regionalizacji obostrzeń. Stało się więc to, o czym od wielu dni informowali dziennikarze największych gazet i portali internetowych w Polsce. Dzięki temu w jedenastu województwach już od 26 kwietnia wznowią działalność zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, a uczniowie klas 1-3 wrócą do nauki hybrydowej. Dotychczasowe obostrzenia zostaną utrzymane w pozostałych województwach, a więc w śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim oraz opolskim. Adam Niedzielski zabrał też głos w sprawie czwartej fali koronawirusa.

„Bierzemy pod uwagę ryzyko pojawienia się czwartej fali pandemii COVID-19, która może być spowodowana pojawianiem się nowych mutacji wirusa, nieobjętych zakresem ochrony szczepiennej.” – przyznał na dzisiejszej konferencji prasowej Minister Zdrowia, cytowany przez portal Onet.

Adam Niedzielski jeszcze bardziej precyzyjnie postanowił zdefiniować czym spowodowana może być czwarta fala koronawirusa. „Jeżeli popatrzymy na działanie Wielkiej Brytanii, która ogranicza loty z Indii, gdzie pojawiła się nowa mutacja, czy na działanie władz francuskich, które ograniczają loty z Gujany Francuskiej, gdzie jest bardzo spopularyzowana mutacja brazylijska – to widać, że to są te dwa główne zagrożenia, które w naszej przestrzeni mogą wygenerować falę kolejną.” – tłumaczy Minister Zdrowia.

Jak na razie, w Polsce nie odnotowano chociażby brazylijskiej mutacji koronawirusa. Adam Niedzielski jeszcze raz podkreślił, że w naszym kraju w tej chwili dominuje brytyjski wariant, ale obecne są także mutacje południowoafrykańska oraz nigeryjska. „Bardzo ważnym zagadnieniem jest również sekwencjonowanie genomu wirusa, czyli badanie, z jakimi mutacjami mamy do czynienia.” – przyznał Niedzielski. To ma pozwolić ocenić, czy spodziewane jest nadejście kolejnej fali koronawirusa w Polsce.

źródło: Onet, PAP, Interia

  1. Mieszkańcy polskiego miasta są przerażeni. Policja rozkłada ręce, ale się nie poddaje
  2. Czarnek zapowiada zmiany w edukacji. Stwierdził, że „mamy do czynienia z wojną”
  3. ISIS publikuje drastyczne wideo i ostrzega chrześcijan. Szybka reakcja służb

Zobacz również: