Adam Niedzielski
Tomasz Gzell, PAP

Przed dwoma dniami Michał Dworczyk oznajmił, że następuje kolejne przyspieszenie procesu szczepień. Do 9 maja zapisane na szczepienia mają zostać wszystkie osoby pełnoletnie, a swoje dawki mogą otrzymać nawet w ciągu najbliższych 2,5-3 miesięcy. W głowach wielu Polaków rodzi się jednak pytanie, jakim preparatem będą szczepione poszczególne roczniki. I przede wszystkim – czy będzie można wybrać sobie szczepionkę, jeżeli będzie ich wystarczająco dużo? Ministerstwo Zdrowia przekazało swoje najnowsze stanowisko w tejże kwestii.

Wybór szczepionki? Ministerstwo Zdrowia odpowiada

Na temat szczepień w Polsce wciąż toczy się duża dyskusja. Raz, że Polacy coraz chętniej przekonują się do szczepień – i to dobrze. Dwa, część osób wciąż waha się nad chociażby preparatem AstraZeneca i wolałaby być zaszczepiona Pfizerem. Czy jednak będzie możliwość wyboru? W tej kwestii dość jednoznaczne stanowisko przedstawił wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska.

Jak powszechnie wiadomo, na ten moment osoby powyżej 70. roku życia mogą korzystać ze szczepionek Pfizera oraz Moderny. Dla pozostałych grup wiekowych, oprócz tych dwóch preparatów, przeznaczone są także AstraZeneca i Johnson&Johnson. To właśnie dwie ostatnie szczepionki budzą wątpliwości pacjentów i wobec tego pada wiele pytań o możliwość wyboru preparatu. Waldemar Kraska uciął te spekulacje, jasnym stanowiskiem.

„Na tym etapie szczepień nie przewidujemy, aby pacjent sam mógł wybrać, którym z preparatów zostanie zaszczepiony przeciw COVID-19.” – przekazał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na antenie TVP Info, cytowany dziś przez portal Interia.pl.

Jednocześnie wiceszef resortu zdrowia zapewnił, że wszystkie szczepionki dostępne do powszechnego stosowania na terenie Polski są bezpieczne i sprawdzone. „Wszystkie te preparaty, które są dostępne na naszym rynku, są bezpieczne i skuteczne, są dopuszczone przez Europejską Agencję Leków. Każdy preparat powoduje to, że nie będziemy przechodzili, nawet jeśli ulegniemy zakażeniu, choroby w sposób ciężki.” – usłyszeliśmy od Waldemara Kraski.

źródło: Interia, TVP Info

  1. Aż nie chce się wierzyć, że to tutaj mieszkała Violetta Villas. Przerażający widok zasmucił fanów diwy
  2. Czwarta fala koronawirusa w Polsce? Z ust Adama Niedzielskiego padły znamienne słowa
  3. Lichtman ujawnia treść przedostatniej rozmowy z Krzysztofem Krawczykiem. Nietypowa prośba muzyka

Zobacz również: