dramat dziecka
fot. Pixabay

Sytuacja pandemiczna wpływa nie tylko na budżety domowe, ale też budżety wielu firm i korporacji. Może też z tego względu, Narodowy Fundusz Zdrowia domaga się gigantycznego zwrotu pieniędzy od poszczególnych szpitali. Jakich kwot żąda NFZ i za co? Najnowsze publikacje mediów mogą być dla niektórych osób wręcz szokujące.

NFZ bierze na celownik szpitale. W tle ogromne pieniądze

„Narodowy Fundusz Zdrowia domaga się zwrotu pieniędzy od szpitali z całej Polski. Placówki dostają wezwania do oddania milionowych kwot. Część dyrektorów mówi wprost, że ich na to nie stać. Pacjenci są bardzo zaniepokojeni.” – czytamy na portalu Goniec.pl, który powołuje się na ustalenia Business Insider oraz Rzeczpospolitej. Znamy też szczegół całej sprawy.

Otóż, okazuje się, że Narodowy Fundusz Zdrowia zwrócił się do placówek w całym kraju z wezwaniem do zapłaty, a konkretnie rzecz mówiąc zwrotu pieniędzy, które szpitale otrzymały na zabiegi, które nie zostały wykonane z powodu pandemii koronawirusa. Nie będzie zbytnią przesadą twierdzenie, które ukazało się we wskazanych przez nas mediach, że nad wieloma szpitalami zawisło widmo bankructwa.

„Nie stać nas na zwrot pieniędzy, tym bardziej że minister zdrowia sam zalecał wstrzymywanie zabiegów planowych.” – mówią solidarnie dyrektorzy części szpitali. „Szpital w Gorzowie ma zwrócić 10 milionów, Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze ponad 8 milionów. Placówek, które muszą oddać środki, które miały zostać wydane na określone zabiegi, jest jednak znacznie więcej. Duże kontrowersje wzbudza tutaj sprawa, na co faktycznie zostały przeznaczone.” – czytamy na portalu Goniec.pl.

Szpitale nie rozumieją takich decyzji, bo przecież to Minister Zdrowia rekomendował wstrzymywanie zabiegów. Jednak część szpitali postąpiła wówczas inaczej i przeprowadzała planowane operacje i zabiegi. Teraz prawdopodobnie te placówki nie będą musiały zwracać środków do Narodowego Funduszu Zdrowia.

„Dlatego my nie wstrzymywaliśmy zabiegów planowych. Wiedzieliśmy, że NFZ nie daruje nam tej 1/12, bo musiałby zmienić co najmniej trzy ustawy – o świadczeniach zdrowotnych, działalności szpitalnej i dyscyplinie finansów publicznych. Szkoda, że wielu się na to nabrało, a resort nie wyprowadził ich z błędu.” – przekazał dyrektor jednego z warszawskich szpitali.

źródło: Business Insider, Rzeczpospolita, Goniec

  1. Nie żyje były Minister Edukacji Narodowej. Mirosław Handke miał 75 lat
  2. Będzie można wybrać szczepionkę? Nowe doniesienia z Ministerstwa Zdrowia
  3. Aż nie chce się wierzyć, że to tutaj mieszkała Violetta Villas. Przerażający widok zasmucił fanów diwy

Zobacz również: