Szczepionka na koronawirusa

Temat szczepionek na koronawirusa wciąż budzi wiele kontrowersji. Jak jednak tłumaczą fachowcy, skutki uboczne mogą wystąpić wyłącznie u bardzo wąskiego grona osób, a korzyści płynące z zaszczepienia są dużo wyższe, niż ewentualne, z reguły niegroźne powikłania. Niemniej jednak, kolejny raz na tapetę wraca temat zakrzepów krwi po szczepionce firmy AstraZeneca. Okazuje się, że właśnie potwierdzono 7 zgonów.

7 osób zmarło po szczepionce AstraZeneca. Już nie mają wątpliwości

Wszystkiemu przyjrzał się portal Interia, którego publikacja powołuje się na oficjalne wiadomości płynące od brytyjskiego regulatora leków MHRA. „Siedem osób zmarło w Wielkiej Brytanii z powodu nietypowych zakrzepów krwi po otrzymaniu szczepionki Oxford-AstraZeneca.” – poinformował właśnie wskazany powyżej podmiot. Ujawniono też więcej szczegółów sprawy.

Co ciekawe, eksperci nie są do końca pewni czy zgony te były spowodowane wyłącznie działaniem samej szczepionki. Czy też dość niefortunnym zbiegiem okoliczności. „MHRA podał, że na 18 milionów osób, które do 24 marca zaszczepiono preparatem firmy AstraZeneca, potwierdzono wystąpienie zakrzepów krwi u 30 osób.” – dodaje Interia.

„Korzyści w zapobieganiu infekcji COVID-19 i jej powikłań nadal przewyższają wszelkie ryzyko. Ludzie nadal powinni przyjmować szczepionkę, gdy dostaną informację o takiej możliwości.” – przekazano w oficjalnym komunikacie, o czym tak naprawdę głośno mówi się już od wielu dni.

„Dwie kwestie wzbudzają podejrzenia. Pierwszą z nich jest nietypowy charakter zakrzepów. W tym niski poziom płytek krwi i rzadkich przeciwciał we krwi, które są powiązane z innymi zaburzeniami krzepnięcia. To stwarza możliwość, że szczepionka może być czynnikiem sprawczym w tych rzadkich i nietypowych przypadkach CVST, choć jeszcze tego nie wiemy, więc pilnie potrzebne są dalsze badania.” – przekazał z kolei prof. David Werring z Instytutu Neurologii University College London.

źródło: Interia, PAP

  1. Śmiertelnie potrącił małe dziecko. Zbiegł z miejsca. Szuka go policja
  2. Aż trudno uwierzyć. Tyle osób przeszło już zakażenie koronawirusem w Polsce?
  3. Anna Dymna bardzo cierpi. Dramatyczne wieści dotyczące stanu zdrowia aktorki

Zobacz również: