koronawirus deltokron

Wszyscy zastanawiamy się, jak długo potrwa jeszcze pandemia. Przy okazji, do głowy przychodzą też kolejne pytania: o szczepionki, o to kiedy rząd zluzuje obostrzenia czy o to, ile tak naprawdę osób przeszło już w Polsce zakażenie koronawirusem. Tej ostatniej sprawie przyjrzeli się eksperci. Ich szacunki są nieprawdopodobne.

Eksperci nie mają wątpliwości, ile osób przeszło już koronawirusa. Padły liczby

Ostatnie dane o liczbie nowych zakażeń wciąż niepokoją. Dlatego też wszyscy zastanawiamy się, jak długo to jeszcze potrwa. Wśród pytań padają także te o liczbę osób, która już przechorowała COVID-19. Nowe światło na całą sprawę rzucili eksperci z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Ich publikacji przyjrzała się Polska Agencja Prasowa oraz portal niezalezna.pl. „Aby prognozowanie pandemii było skuteczne, należy poprawnie szacować odsetek osób, które faktycznie przeszły zakażenie.” – stwierdził dr Franciszek Rakowski z ICM UW, by po chwili podać konkretne liczby.

Warte podkreślenia jest to, że model prognozowania rozprzestrzeniania się koronawirusa oparto o wypracowany i bardzo blisko poznany model rozprzestrzeniania się grypy. Według oficjalnych danych Ministerstwa Zdrowia, koronawirusa przechorowało już około 6% Polaków. Wśród tych osób są także te, które obecnie zmagają się z COVID-19. Szacunki ekspertów są dużo wyższe.

„Jesteśmy prawdopodobnie na poziomie 25-33 proc.” – przyznał dr Rakowski. To oznacza jasno, że prawdopodobnie koronawirusem zakażony był już co czwarty bądź co czwarty mieszkaniec Polski.

„To mogło być albo 20 procent – albo ponad 40 procent.” – mówi ekspert na temat osób, które były uodpornione na zakażenie koronawirusem i mogły nie mieć żadnych objawów.

źródło: Niezależna, PAP

  1. Rząd planuje 700 plus? Minister Finansów Kościński odpowiada
  2. Ależ kompromitacja „Wiadomości” TVP. Tej plamy już nie zmażą. Wystarczyło jedno zdjęcie
  3. Prokuratura zajmie się Adamem Niedzielskim? Posłowie Koalicji Obywatelskiej nie mają wątpliwości

Zobacz również: