Borys Budka, czy to jego koniec?

Wygląda na to, że sytuacja polityczna Koalicji Obywatelskiej komplikuje się coraz bardziej. Sejmowa koalicja pod batutą Borysa Budki już nie tylko przegrywa w sondażach wyborczych z Polską 2050 Szymona Hołowni, ale zaczyna tracić kolejnych posłów. Jaka przyszłość czeka PO-KO?

Nic już nie powstrzyma rozłamu w Koalicji Obywatelskiej?

O możliwym odpływie posłów czy to Koalicji Obywatelskiej czy bezpośrednio Platformy Obywatelskiej mówi się już od wielu miesięcy. Wszystko rozpoczęło się wtedy, kiedy w sondażach wyborczych piąć zaczął się ruch Szymona Hołowni. Potwierdzeniem tych słów może być chociażby odejście Joanny Muchy z PO właśnie do Polski 2050 Hołowni. Wygląda jednak na to, że to nie koniec, a prawdziwa lawina dopiero zejdzie.

Internauci, a także portal Interia już wieszczą rozpad Koalicji Obywatelskiej. Od wielu tygodni znów na giełdzie nazwisk pojawiają się nie tylko kolejni posłowi, skłonni opuścić Platformę Obywatelską. Coraz bardziej wydaje się być prawdopodobny scenariusz, że z KO wyjdą posłowie Partii Zielonych. „Nikomu nie jesteśmy w stanie wytłumaczyć, że nie jesteśmy w koalicji z PO, tylko nasi posłowie zasiadają w klubie Koalicji Obywatelskiej. To może trudno uchwytna, ale istotna różnica.” – wyznała tajemniczo Małgorzata Tracz, współprzewodnicząca Zielonych.

„Polityk Zielonych przyznaje, że w ugrupowaniu narasta liczba niezadowolonych z tego, że Zieloni są utożsamiani z Koalicją Obywatelską, czyli de facto z Platformą Obywatelską.” – donosi Interia.pl.

Powodem do spekulacji o tym, że Zieloni rzeczywiście opuszczą Koalicję Obywatelską jest fakt, że profilów Małgorzaty Tracz w mediach społecznościowych zniknęło logo koalicji.

„W partii narasta zmęczenie tym, że Zieloni obrywają za wszystkie grzechy PO czy innych podmiotów Koalicji Obywatelskiej.” – donosi Interia.pl, cytując Małgorzatę Tracz.

Kto skorzysta na rozpadzie w Koalicji Obywatelskiej?

Jak widać, Borys Budka ma nie tylko problem przed wyborami w 2023 roku, gdzie sondaże jego partii wyglądają coraz gorzej, ale sama Koalicja Obywatelska znalazła się w podbramkowej sytuacji. Lada dzień z jej szeregów może wykruszyć się trzech posłów Zielonych, a wygląda na to, że to jeszcze nie koniec. Kto na tym skorzysta? Nieoficjalnie mówi się, że Zieloni flirtują z Lewicą, ale niewykluczone jest także, że na innych posłów KO zaciera ręce Szymon Hołownia.

źródło: Interia, PAP

  1. Zaginął 11-letni Bartłomiej Drahynicz z Wrocławia. Policja publikuje zdjęcie i prosi o pomoc
  2. Awantura w domu Wałęsy! Wszystko się nagrało. Zobaczcie, zanim film zniknie z sieci
  3. Rydzyk ponad prawem? Rekolekcje z noclegiem w hotelu. Sanepid nie widzi problemu

Zobacz również: