wybuch gazu

Czy rząd Prawa i Sprawiedliwości szykuje dla nas kolejną podwyżkę? Kilka dni temu pisaliśmy o możliwej podwyżce cen za prąd, a teraz okazuje się, że w górę mogą pójść także ceny za gaz. Wszystkiemu przyjrzał się portal InnPoland.

Co z cenami za gaz? „Mogą wystartować jak odrzutowiec”

„Już niedługo koszty gazu mogą ostro trzepnąć po kieszeni przeciętnego Kowalskiego. Zarówno polski rząd, jak i Komisja Europejska chcą wycofania odgórnych regulacji cen gazu przez państwo. Teraz płacić trzeba dość niewiele, ale gdy rynek zostanie uwolniony ceny mogą wystartować jak odrzutowiec.” – czytamy w portalu InnPoland, który przyjrzał się całej sprawie.

Okazuje się, że już za 3 lata za gaz możemy zapłacić zdecydowanie więcej, a konkretnie tyle, ile zażyczy sobie… dostawca. „Rząd PiS umywa ręce i jednocześnie liczy na sporą wypłatę. (…) „Od 2024 r. ceny surowca dla odbiorców indywidualnych nie będą zatwierdzanie odgórnie przez Urząd Regulacji Energetyki (URE). Oznacza to, że prawie na pewno ostro polecą w górę.” – kwituje wszystko portal InnPoland.

Obecnie w Polsce, dzięki między innymi Urzędowi Regulacji Energetyki, odbiorca indywidualny płaci za gaz przeciętnie około 50% mniej, niż odbiorca przemysłowy czy przedsiębiorca. „Jeśli spojrzymy na Zachód, to jest dokładnie odwrotnie. W UE standardem są nawet o 100 proc. wyższe ceny gazu dla konsumentów.” – ustalił InnPoland.

„Uwolnienie cen, to nie jest cel wymyślony przez nas. Zobowiązała nas do tego Komisja Europejska. Ja też, jak KE, opowiadam się za pełną liberalizacją rynku gazowego, ale w Polsce to niebezpieczne dla odbiorców indywidualnych.” – komentuje Janusz Steinhoff, były wicepremier i ekspert rynku gazowego na łamach Money.pl.

O ile może pójść w górę cena gazu?

„Gdyby PGNiG, który dominuje na rynku odbiorców indywidualnych, zachowało się jak przedsiębiorstwo, to od 2024 r. systematycznie podwyższałoby ceny na rynku indywidualnych odbiorców gazu, aż do poziomu ok. 100 proc. obecnej jego ceny. Tyle gaz kosztuje w Holandii i innych krajach. 50 proc. więcej niż my już teraz płacą Niemcy.” – ostrzega z kolei Bartłomiej Derski z portalu wysokienapiecie.pl.

Nie wiadomo co z tym faktem zrobi Prawo i Sprawiedliwość. Czy Polacy będą mogli liczyć na jakiekolwiek rekompensaty z tytułu drożejących cen gazu? Pytanie pozostaje otwarte.

źródło: InnPoland, money.pl, wysokienapiecie.pl

  1. Uwielbiane produkty znikają z Lidla i Biedronki. Powód? Salmonella. GIS przekazał informacje
  2. Epidemiolog nie ma wątpliwości. Wskazuje na 2022 rok, nie są to dobre informacje
  3. Wybuch w karetce pogotowia. Zginęło 6 osób, w tym ciężarna kobieta

Zobacz również: