emeryci

Z końcem kwietnia mija termin składania deklaracji podatkowych. PIT-y niosą za sobą także kilka ulg, które można odliczyć od podatku. Z tytułu jednej z nich zyskać można nawet 3601 złotych, choć nie wszyscy o tym wiedzą. Warto bliżej zaznajomić się z tematem, co czynimy poniżej.

Dodatkowe 3601 złotych ulgi od podatku nie dla każdego

W tym roku termin składania deklaracji podatkowych mija z końcem kwietnia. Dlatego też, do tego czasu można się starać również o różnego rodzaju ulgi podatkowe. Wypełniając swoje zeznanie podatkowe warto pamiętać, że honorowym krwiodawcom przysługuje ulga nawet w wysokości 3601 złotych. Wystarczy spełnić kilka warunków.

„Wpływ na kwotę odliczenia ma ilość litrów oddanej krwi lub jej składników, a wysokość rekompensaty określona jest w przepisach. (…) Zgodnie z rozporządzenie Ministra Zdrowia, rekompensata pieniężna przysługuje dawcom krwi rzadkiej grupy w wysokości 130 zł za jeden litr pobranej krwi oraz 1 zł za 1 mililitr krwi pobranej do celów diagnostycznych od dawców krwinek wzorcowych.” – przytacza temat portal Pikio.

Nieco bliżej temat przedstawił portal infor.pl, który dokładnie wyłożył, jakimi dokumentami trzeba dysponować, aby przysługiwała ulga: „Możliwość skorzystania z odliczenia wymaga formalnego potwierdzenia dokonanej darowizny, tj. wysokość darowizny na cele krwiodawstwa należy udokumentować zaświadczeniem od jednostki organizacyjnej, która realizuje zadania w zakresie pobierania krwi. W zaświadczeniu podawana jest ilość bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników.”

Odliczenia można dokonać w zeznaniach podatkowych: PIT-36, PIT-37 lub PIT-28, wypełniając załącznik PIT/O. To właśnie w nim należy wykazać kwotę odliczenia oraz dane obdarowanego, którym jest stacja krwiodawstwa, w której oddało się krew.

źródło: Pikio, Infor.pl

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Czołowy polityk opuszcza Platformę Obywatelską. Chodzi o aborcję, za nim pójdą kolejni?
  2. Samolot Boeing 777 zaczął płonąć w powietrzu. Jego części pospadały ludziom do ogródków
  3. Początkiem marca zmiany w 500 plus. PiS planuje podwyżkę

Zobacz również: