Bułgaria

Po kilku nieco łagodniejszych dniach w poszczególnych częściach Polski wraca prawdziwa zima. Przeraźliwy mróz, intensywne opady śniegu a nawet śnieżyce – to wszystko będzie towarzyszyć mieszkańcom niektórych regionów. Właśnie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał stosowne ostrzeżenie. Warto zapoznać się z jego treścią.

IMGW ostrzega o silnym mrozie i intensywnych opadach śniegu

Wszystko zaczęło się już rano. W Suwałkach termometry wskazały przy gruncie -31 stopni! Niewiele lepiej było w innych regionach Polski, ale to nie koniec. Do mieszkańców dwóch województw od wczorajszego wieczora i samego rana rozsyłane są alarmy RCB.

„Uwaga: od niedzieli silny mróz, zawieje śnieżne i intensywne opady śniegu nawet do pół metra! Najbliższe dni obfitować będą nad Polską w bardzo dynamiczną pogodę, pełną niebezpiecznych zjawisk, takich jak intensywne opady śniegu dające przyrost pokrywy śnieżnej niemal o pół metra, zawieje śnieżne, marznący deszcz, czy silny mróz.” – ostrzega IMGW.

https://twitter.com/AlePogoda/status/1358312834787143682

Szczególnie niebezpiecznie w niedzielę będzie w południowej Polsce. Mieszkańcy tych regionów kraju powinni być niezwykle ostrożni. IMGW ostrzega nie tylko o intensywnych opadach śniegu, ale także o silnych podmuchach wiatru.

„W ciągu dnia niemal w całym kraju czeka nas przenikliwy ziąb – termometry pokażą ujemne temperatury. Najchłodniej będzie dziś w północno-wschodniej części kraju. Temperatura maksymalna od -12 stopni na Podlasiu, około -10 w zachodnich Mazurach oraz na północny Mazowsza, w centrum około – 8 stopni, a na południu i na południowym zachodzie od minus 3 do minus 5 stopni Celsjusza. Najcieplej będzie w Zakopanem – mieszkańcy na termometrach zobaczą tam 1-2 stopnie powyżej zera.” – czytamy na stronie gazeta.pl.

„Na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu spadnie nawet 40 centymetrów śniegu. W województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, części mazowieckiego i wielkopolskiego – 30 centymetrów, w województwach: lubuskim i łódzkim – 15 centymetrów.” – dodaje przytoczony wyżej portal, cytując informacje pozyskane od Grzegorza Świszcza z z RCB.

Warto więc uważać dzisiaj wychodząc z domu. Zachowajmy ostrożność także podczas podróży samochodem, a jeśli nie musimy, nie wyjeżdżajmy. Zabezpieczmy swoje mienie. Alert RCB informuje, że mogą wystąpić zjawiska sprzyjające zagrożeniu właśnie mienia, ale także zdrowia i życia ludzkiego.

źródło: Gazeta.pl, IMGW, mat. prasowe

ZOBACZ TAKŻE:

  1. To będzie prawdziwy szok. Największa gwiazda opuści Polsat? Wiadomo kto jeszcze może stracić robotę
  2. Dzwonił do Ciebie ten numer? Uważaj! Możesz słono zapłacić
  3. Rząd wprowadza nowy podatek. Pieniądze mają zasilić Narodowy Fundusz Zdrowia

Zobacz również: