Mateusz Morawiecki

Rząd Mateusza Morawieckiego pracuje nad nowym podatkiem. Wprowadzony zostanie bardzo szybko, bowiem już stosowne dokumenty pojawiły się w wykazie prac legislacyjnych. Nowa danina ma wspomóc dziurawy budżet Narodowego Funduszu Zdrowia.

Nowy podatek już lada moment, wiemy kto go zapłaci

Państwo wciąż szuka skutecznego sposobu na dofinansowanie Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak wiadomo, już od lat NFZ boryka się z różnymi kłopotami finansowymi. Teraz rząd Prawa i Sprawiedliwości chce wyciągnąć rękę do Narodowego Funduszu Zdrowia, wprowadzając nowy podatek. Patrząc na większość sejmową, jego wejście w życie wydaje się tylko kwestią najbliższego czasu.

Będzie to tak zwany podatek od reklamy, który swoim „zasięgiem” obejmie strony internetowe, tradycyjne media, kina oraz firmy oferujące zewnętrzne nośniki reklam.

„W związku z długofalowymi konsekwencjami pojawienia się i rozprzestrzeniania się wirusa SARS CoV-2 oraz jego wpływem na zdrowie, ustawodawca zaproponował, żeby Narodowy Fundusz Zdrowia, z którego finansowane są świadczenia opieki zdrowotnej, zasilić dodatkowymi wpływami, których źródło stanowić będą składki z tytułu reklamy internetowej i konwencjonalnej” – czytamy w Biuletynie Informacji Publicznej.

Wiadomo już też, ile wyniesie stawka podatku. Co ciekawe, podatek obejmie tylko firmy, które globalnie osiągają przychód co najmniej 750 mln euro rocznie, a te, działające wyłącznie w Polsce co najmniej 5 mln euro. Stawka od reklamy internetowej będzie wynosiła 5% podstawy wymiaru, która to będzie obliczana proporcjonalnie do liczby odbiorców danej reklamy.

Jeśli zaś chodzi o tzw. reklamy konwencjonalne to stawka dla prasy wyniesie odpowiednio 2% oraz 6%. Pierwszy wariant dotyczy przychodów nieprzekraczających 30 mln złotych.

Jeszcze więcej zapłacą media inne, niż prasa. W tym przypadku będą dwa progi podatku od reklam. 7,5% dla przychodów nieprzekraczających 50 mln złotych i 10% powyżej tej kwoty.

Co sądzicie o tym pomyśle? Z pewnością zyska budżet NFZ, ale co z „kieszeniami” przedsiębiorców? Nie wydaje się jednak, by rząd wycofał się ze swojego pomysłu.

źródło: Pikio

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przerażająca wizja Jasnowidza Jackowskiego. Rząd zdecyduje się na radykalne kroki?
  2. Straszliwa tragedia w polskim mieście. Nie żyje dwoje małych dzieci. Wszystko wskazuje, że to zabójstwo
  3. Maryla Rodowicz chce od byłego męża gigantycznych alimentów. Padła kwota

Zobacz również: