Ostrożności nigdy za wiele. Nawet będąc w domu możemy paść ofiarą bezwzględnych oszustów. Jednym z często stosowanych sposobów jest wyłudzanie danych oraz pieniędzy przy pomocy telefonu komórkowego. O co dokładnie chodzi? Czy i jak możemy się zabezpieczyć przed tego typu nielegalnymi procederami?

Z pozoru to zwykłe numery telefonów

W dzisiejszych czasach zdecydowana większość z nas dysponuje telefonem komórkowym. W końcu to niezwykle przydatne urządzenie. Mało tego, wiele osób niemalże nie rozstaje się ze swoim Smartfonem czy iPhonem. Jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę, iż to co czyni nasze życie bardziej komfortowym, może stać się przyczyną ogromnych problemów, w tym tych finansowych.

Warto wspomnieć, iż kilka lat temu ofiarami oszustów stawali się zwłaszcza starsi ludzie. Wówczas przestępcy, udając przedstawicieli firm telekomunikacyjnych, wyłudzali od seniorów numery PESEL, serię dowodów osobistych i inne wrażliwe dane. Później okazywało się, że zamiast obiecanej korzystnej umowy na abonament telefonu, emeryci mieli na głowie spłacanie pożyczki, którą w ich imieniu zaciągnęli oszuści.

Teraz kiedy wielu Polaków czeka z niecierpliwością na telefon w sprawie szczepienia przeciw COVID-19, znowu nasiliły się próby wyłudzania pieniędzy przy pomocy „komórek”. Niewątpliwie przestępcy wykorzystują obecną sytuację. Jak wyglądają próby oszustwa? Na jakie numery telefonów trzeba uważać?

Z pewnością powinniśmy unikać odbierania połączeń z nieznanych numerów. Warto pamiętać, iż możemy je sprawdzić w wyszukiwarce internetowej. Raczej bez problemu uzyskamy informację, czy dany numer to tzw. telefon nękający lub niebezpieczny. „Do mnie zadzwonił numer 734818156, ale szybko okazało się, że jest ich więcej. Często zgłaszane przypadki to 734818190 czy 734818186. Po przejrzeniu podobnych numerów, z przedziału od 734818150 do 734818190 okazuje się, że to próba wyłudzenia danych przybiera różne oblicza.” – ostrzega jeden z internautów.

O tym, iż problem jest poważny świadczy fakt, iż sam Urząd Komunikacji Elektronicznej ostrzega przed numerami kojarzącymi się z polskimi numerami komórkowymi. Zazwyczaj zaczynają się one od cyfr 703.

Źródło: Dobre Programy

ZOBACZ TAKŻE:

  1. TVP szykuje niespodziankę z okazji Walentynek. „Prezentem” Zenek Martyniuk i inni
  2. Rząd wprowadza nowy podatek. Pieniądze mają zasilić Narodowy Fundusz Zdrowia
  3. Straszliwa tragedia w polskim mieście. Nie żyje dwoje małych dzieci. Wszystko wskazuje, że to zabójstwo

Zobacz również: