fałszywe sms
fot. Pixabay

Wielu Polaków jest zaskoczonych treścią wiadomości sms, którą otrzymali na swoje telefony komórkowe. Wszyscy zastanawiają się o co chodzi? Zwłaszcza, że wiadomość dotyczy pilnego wezwania do zapłaty. Sprawa jest dużo bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać, a za wszystkim stoją oszuści. Dlatego też dokładnie zapoznaj się, jak uniknąć problemów.

Uważaj na te fałszywe SMS!

Specjaliści z CyberRescue przyjrzeli się kolejnym atakom na pieniądze Polaków. Oszuści przeprowadzają je za pośrednictwem fałszywych SMS-ów, w których to wysyłają nieistniejące w rzeczywistości wezwania do zapłaty.

Cyberprzestępcy, bo tak nazywani są oszuści grasujący zdalnie, podszywają się pod Polską Grupę Energetyczną (PGE). Jeżeli otrzymałeś/otrzymałaś SMS od PGE z pilnym wezwaniem do zapłaty – upewnij się, czy to nie oszustwo. Zwłaszcza, jeśli w środku wiadomości umieszczony został link. Jego kliknięcie spowoduje zawirusowanie Twojego telefonu lub przekieruje Cię na fałszywą stronę szybkich płatności. W konsekwencji może to prowadzić do wykradnięcia przez oszustów wrażliwych danych, jak na przykład dane logowania do bankowości czy karty płatniczej. A to już ostatni krok przed kradzieżą pieniędzy.

„W fałszywych SMS-ach „od PGE” pojawia się wezwanie do zapłaty rzekomych należności, co ma być możliwe za pośrednictwem strony, do której prowadzi załączony link. Oszuści straszą przy tym, że nieuregulowanie zadłużenia będzie skutkować przerwą w dostawie prądu. Wiadomość jest jednak zmyślona, a załączony link prowadzi do spreparowanego serwisu szybkich płatności” – czytamy na stronie dobreprogramy.pl.

ZAINTERESUJ SIĘ: Nie żyje 20 osób, w tym dzieci, sporo walczy o życie. Tragedia w biały dzień

„Jeśli ofiara nie zorientuje się, że znalazła się na fałszywej stronie i wpisze swoje dane do formularza, te zostaną bezpośrednio przekazane oszustom. Wówczas to oni podejmą próbę logowania do autentyczne konto bankowe ofiary, co uda im się nawet potwierdzić SMS-em, jeśli ofiara machinalnie przepisze kod z wiadomości na ekran komputera” – ostrzegają specjaliści.

ZOBACZ TAKŻE: GIS wydał ostrzeżenie. Chodzi o popularny ser, pod żadnym pozorem go nie spożywaj

Jak zatem widać, kolejny raz w Internecie należy zachować szczególną ostrożność. Zwłaszcza, kiedy w grę wchodzą pieniądze. „Jeżeli dostaniemy taką wiadomość, sprawdzajmy za pomocą innego źródła czy jest zgodna z prawdą” – informuje Piotr Derlecki z CyberRescue. Najlepiej skontaktować się więc bezpośrednio z Polską Grupą Energetyczną (PGE).

Jeśli jednak już padłeś/padłaś ofiarą oszustów skontaktuj się jak najszybciej z policją i powiadom swój bank.

źródło: Dobre Programy

Zobacz również: