Do mediów dotarła smutna informacja o śmierci znanej aktorki Hanny Stankówny. Wielu kojarzy ją samą, a także postaci, które grała z dzieciństwem czy młodością. Stankówna odeszła w wieku 82 lat i jest kolejną zabraną przez 2020 rok aktorką.

Ten rok jest naprawdę mało dla nas życzliwy. Tylko w tym roku na naszej stronie pisaliśmy już o trójce znanych aktorów, których w nowych produkcjach czy na deskach teatru już nie zobaczymy. Kilka miesięcy temu odszedł Paweł Królikowski. Na początku tego miesiąca odeszła także Katarzyna Łaniewska, niedługo później dowiedzieliśmy się o śmierci Piotra Machalicy.

[irp]

Wiadomość o śmierci aktorki przekazał jej syn Kacper Lisowski (a także reżyser i scenarzysta) na łamach Gazety Wyborczej. Hanna Stankówna zmarła w poniedziałek, 14 grudnia. Jej uroczystość pogrzebowa ma się odbyć już w środę, tuż przed Wigilią, 23 grudnia na warszawskich Powązkach Wojskowych.

Hanna Stankówna – przymnijmy jej twórczość

Nie bez powodu u góry tekstu pojawił się kadr z filmu „Seksmisja” w reżyserii słynnego Juliusza Machulskiego z 1983 roku. Był to bowiem jeden z najbardziej popularnych filmów z udziałem Hanny Stankówny. Postać Tekli stała się przez te lata kultowa. Kto nie pamięta jej odważnego monologu o mężczyznach? „Całe zło świata zawdzięczamy wam (red. mężczyznom). Począwszy od wojen religijnych, a skończywszy na raku macicy!”.

[irp]

Choć ta rola została w naszej pamięci do dziś, to Hanna Stankówna jest też obecnie kojarzona z roli pani Ludwiki w serialu „Na Wspólnej”. Występowała także w takich serialach jak „Na dobre i na złe” oraz „Barwy szczęścia”. To jednak te wcześniejsze serialowe role dały jej taką popularność. Artysta występowała w wielu produkcjach lat 80. i 90. tj. kultowe „07 zgłoś się” czy „Tygrysy Europy”.

W latach 1986-1995 aktorka została czterokrotnie wyróżniona i nagrodzona takimi medalami jak; 40-lecia PRL, Srebrnym i (później) Złotym Krzyżem Zasługi, Zasłużonym dla Teatru Polskiego w Warszawie.

Zobacz również: