72 procent mieszkańców głosowało za wójtem podejrzanym o 92 przestępstwa

0

Mieszkańcy gminy Daszyna w woj. łódzkim wybrali w niedzielę na kolejną kadencję wójta Zbigniewa W., który od ponad pięciu miesięcy przebywa w tymczasowym areszcie. Zbigniew W. podejrzany jest o popełnienie 92 przestępstw dotyczących wyłudzeń dotacji. Mimo zarzutów, wójt mógł startować w wyborach, bo nie został skazany prawomocnym wyrokiem. W II turze był jedynym kandydatem.

Wójt był jedynym kandydatem, bo jego rywal Tadeusz Dymny w ubiegłym tygodniu zrezygnował ze startu w wyborach. W tej sytuacji w niedzielę mieszkańcy gminy Daszyna oddawali głos „tak” lub „nie” w tzw. plebiscycie. Startujący z Komitetu Wyborczego Wyborców Nasza Mała Ojczyzna Zbigniew W., aby uzyskać zwycięstwo w wyborach, musiał zebrać poparcie u ponad połowy głosujących.

Według danych Gminnej Komisji Wyborczej w Daszynie udało mu się spełnić ten warunek. Jak przekazała przewodnicząca komisji Danuta Kaźmierczak, po przeliczeniu wszystkich głosów, za wyborem obecnego wójta na trzecią kadencję było 72,4 proc. głosujących (740 osób), a przeciw sprawowaniu przez niego tej funkcji opowiedziało się 27,6 proc. (281 osób).

Zbigniew W. został zatrzymany w kwietniu jako jedna z 11 osób, które według Prokuratury Okręgowej w Łodzi działały w zorganizowanej grupie przestępczej. Zdaniem śledczych w latach 2009-2017 grupa miała wyłudzić na szkodę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) nawet 11 mln zł dotacji. Działalność polegała na wyłudzaniu dofinansowania w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w rolnictwie. Podstawą nielegalnego procederu były dokumenty przedkładane w biurze powiatowym ARiMR w Łęczycy, w których podawano nieprawdę, co do prowadzenia działalności rolniczej.

Według prokuratury, na obecnym etapie śledztwa w tej sprawie jest 14 podejrzanych. Trzy osoby są tymczasowo aresztowane, w tym wójt Zbigniew W., jego brat oraz były pracownik ARiMR.

Śledczy zarzucają wójtowi popełnienie 92 przestępstw, w tym m.in. kierowanie w latach 2013-2017 grupą przestępczą, mającą na celu prowadzenie przestępczej działalności polegającej na wyłudzaniu dotacji. Ponadto postawiono mu ponad 80 zarzutów konkretnych wyłudzeń i kilka zarzutów związanych z podrabianiem dokumentów.

Wójt ma areszt przedłużony do 16 listopada.

Prokuratura nie skierowała jeszcze do sądu aktu oskarżenia. Ze względu na to, że podejrzani działali w warunkach zorganizowanej grupy przestępczej i z przestępstwa uczynili stałe źródło dochodu, grozi im kara do lat 15 więzienia.

43-letni wójt gminy Daszyna będzie mógł sprawować swoją funkcję w samorządzie do momentu ewentualnego prawomocnego skazania go przez sąd. W takim przypadku jego mandat zostanie wygaszony na wniosek wojewody, a wówczas do chwili nowych, przedterminowych wyborów, gminą będzie rządził komisarz.

Zbigniew W. w 2010 roku był już skazany za nielegalne polowanie na dziki. Jego mandat został wtedy wygaszony przez ówczesną wojewodę. Jednak ponownie na wójta został wybrany w wyborach w 2014 roku.

źródło: polsatnews

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ