Brytyjska prasa o Tusku: To gangster za trzy grosze

0

– To oznacza nie tylko ogromne uznanie dla polskiej pozycji, ale też zwiększenie polskich możliwości – mówił ówczesny prezydent, Bronisław Komorowski, po wyborze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej w 2014 r. Po czterech latach dziennik „The Sun” pisze, że Tusk zachowuje się bardziej jak gangster, niż jak polityk.

„W trakcie negocjacji dotyczących szczegółów Brexitu Bruksela raz po raz pokazywała, dlaczego 17 mln ludzi zagłosowało (w brytyjskim referendum – przyp.red.) za wyjściem z Unii” – pisze „The Sun” dodając, że „nie jest to żaden wielki projekt nakreślony w celu zjednoczenia narodów Europy, ale sposób na wymuszanie okupu”.

To reakcja na zakończone fiaskiem negocjacje brytyjsko-unijne w Salzburgu, gdzie Donald Tusk odrzucił tzw. propozycje z Chequers , plan przyszłych relacji Unii z Londynem zaproponowany przez premier Wielkiej Brytanii, Theresę May.
Zdaniem brytyjskich mediów, nie tylko „The Sun”, premier rządu Jej Królewskiej Mości została w Salzburgu upokorzona przez przywódców Unii. Tusk powiedział, że propozycje z Chequers „nie zadziałają” i kazał je „przepracować”.
Również prezydent Francji, Emmanuel Macron, uznał brytyjskie propozycje za nieakceptowane, zaś orędowników Brexitu określił mianem „kłamców” (bo rzekomo mieli obiecywać łatwe opuszczenie UE).

 „The Sun” komentując te wypowiedzi pisze, że podczas negocjacji w Salzburgu „liderzy niedemokratycznej Unii Europejskiej ujawnili swe prawdziwe oblicze” i publikuje zdjęcie Macrona i Tuska z karabinami, i w garniturach i kapeluszach w stylu Ala Capone z podpisem „zachowali się raczej jak gangsterzy, niż jak politycy”.
Cały artykuł zaś roi się od określeń takich jak „brudne szczury unijne”, „rządzący Unią gangsterzy za trzy grosze”, od których Brytyjczycy tylko patrzą, by się uwolnić. Dziennikarze „The Sun” wskazują też, że odrzucenie propozycji Chequers, uznawanych przez część Brytyjczyków za niekorzystne, zwiększa szanse na „twardy Brexit”, czyli m.in. wstrzymanie składek i wolnego przepływu osób i towarów natychmiast.

źródło: The Sun/tvp.info

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ