Polskie MSZ odmówiło azylu Norweżce i jej 15-miesięcznej córce

0

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odmówiło azylu Silje Garmo i jej 15-miesięcznej córce. Kobieta uciekła przed Urzędem ds. Dzieci. Norweżka może jednak złożyć wniosek o udzielenie jej statusu uchodźcy.

Silje Garmo od roku starała się o udzielenie jej w Polsce azylu dla siebie i swojej córki Eiry. Kobieta bała się, że tamtejszy Urząd ds. Dzieci (Barnevernet) odbierze jej dziecko. W sprawę włączyli się prawnicy z organizacji pozarządowej Orto Iuris. Norweżce groziło odebranie noworodka z powodu donosu, w którym zarzucono jej, że nadużywa leków przeciwbólowych i prowadzi „chaotyczny tryb życia”.

MSZ odmówiło Garmo i jej córce azylu. Powodem jest „zmieniona sytuacja prawna wnioskodawczyni”. Jak podaje resort sprawa Norweżki została zamknięta w jej kraju, a także odstąpiono od wszystkich zarzutów, które były kierowane w stosunku do jej osoby. Ministerstwo podkreśliło, że kobieta wciąż może ubiegać się o udzielenie jej statusu uchodźcy w Polsce – poinformowało biuro rzecznika w specjalnie wydanym komunikacie.

Norweżce już wcześniej odebrano drugą, 12-letnią córkę. Kobieta w obawie przed utratą kolejnego dziecka zdecydowała się opuścić rodzimy kraj i zamieszkać w Polsce. Wniosek o azyl argumentowała naruszeniem Europejskiej Konwencji Praw Człowieka dot. poszanowaniu życia prywatnego i rodzinnego, co w Norwegii jest bardzo częste.

źródło: wp.pl

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ