DUŃSKA MINISTER: Powinniśmy być dumni z karykatur Mahometa

0
Sag: Inger Støjberg

Inger Støjberg, duńska minister odpowiedzialna za imigrację i integrację, to twardy przeciwnik niekontrolowanej imigracji. Jest znana z tego, że nie bawi się w poprawne politycznie wypowiedzi. Ostatnio znowu jest o niej głośno.

„Powinniśmy być dumni z karykatur Mahometa” –napisała duńska minister na Facebooku i umieściła zdjęcie przedstawiające pulpit jej iPada, na którym używa jako tła jednej z karykatur Mahometa, autorstwa rysownika Kurta Westergaarda. Publikacja 30 września 2005 roku m.in. tego rysunku przez czasopismo „Jyllands-Posten” doprowadziła do protestów muzułmanów na całym świecie – a samemu Westergaardowi wielokrotnie grożono śmiercią.

Rysunek przedstawia Mahometa, który w noszonym na głowie turbanie ukrywa bombę z zapalonym lontem. Karykatura nawiązywała do zamachów terrorystycznych przeprowadzanych przez islamistów.

Minister pokazała karykaturę na Facebooku w związku z decyzją władz Skovgaard Museum w Viborgu, które zdecydowały się nie eksponować karykatur autorstwa Westergaarda na wystawie dotyczącej bluźnierstwa.

„To własność muzeum i ma do tego pełne prawo, ale myślę, że to wstyd” – stwierdziła Støjberg, i dodała: „Szczerze mówiąc, myślę, że powinniśmy być dumni z karykatur Mohammada„.

Ponadto, zdaniem Stojberg, karykatury autorstwa Westergaarda „pomogły zdefiniować Duńczyków jako wolne społeczeństwo”.

„Pokazały, że jesteśmy wolnym krajem, gdzie różne poglądy mogą się ścierać i gdzie można powiedzieć wszystko co się chce i skrytykować każdego, kogo chce się krytykować” – wyjaśniła minister we wpisie na Facebooku.

„Osobiście używam jednego ze słynnych rysunków jako tła na moim iPadzie. Robię to, ponieważ kocham Danię. Kocham wolności, które poprzednie pokolenia stworzyły i na których zbudowana jest nasze państwo” – dodała.

Minister zaznaczyła, że muzeum miało prawo zrezygnować z kontrowersyjnych karykatur, ale jednocześnie uznała tę decyzję za „niezbyt szczęśliwą”.

12 karykatur przedstawiających Mahometa duńska gazeta opublikowała 30 września 2005 roku. Doprowadziło to do licznych antyduńskich demonstracji w krajach zamieszkiwanych przez muzułmanów, a także bojkotu duńskich produktów przez wyznawców tej religii. Publikacja karykatur stała się też przyczynkiem do dyskusji na temat granic wolności słowa.

Støjberg nie po raz pierwszy wywołuje kontrowersje. W maju tego roku wzbudziła oburzenie lewaków, zamieszczając zdjęcie, jak przygotowuje ciasto z okazji świętowania zaostrzenia praw imigracyjnych.

Pod koniec 2016 roku Støjberg stwierdziła, że ​​„integracja w Danii zakończyła się niepowodzeniem”, komentując sprawozdanie dotyczące przestępczości i bezrobocia w 31 obszarach zdominowanych przez migrantów: – Moim zdaniem jest tak dlatego, że byliśmy zbyt przestraszeni, aby przedstawić wyraźne wymagania ludziom przybywającym do Danii – powiedziała wówczas i dodała – Nie odważyliśmy się powiedzieć, że spodziewamy się i żądamy, aby dostosowali się oni do duńskich wartości.

jes

 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ