Eksperci podkreślają – właściwa aranżacja wnętrza to pierwszy krok do wprowadzenia harmonii w życiu. Dlatego podczas urządzania domu lub mieszkania warto czerpać ze starożytnej, chińskiej filozofii. Yin i Yang to uzupełnianie się przeciwstawnych żywiołów i równowaga pierwiastków – żeńskiego i męskiego. Podpowiadamy, jak urządzić łazienkę, w której oba aspekty natury znajdą swoje odzwierciedlenie.
To, czym się otaczamy, wiele mówi o naszym charakterze i stylu. Coraz częściej nasze usposobienie, pasje oraz zainteresowania przejawiają się w sposobie aranżowania wnętrz. O harmonii i personalizacji warto pomyśleć także podczas urządzania łazienki, tym bardziej, że korzystają z niej domownicy obojga płci. Ważne jest to, aby wszyscy czuli się w niej komfortowo.
Dwa bieguny – jedna łazienka
W każdym z nas drzemie zarówno pierwiastek żeński, jak i męski. Dlatego, aby łazienkę urządzić komfortowo i w zgodzie z naturą, powinniśmy uwzględnić te dwie przeciwstawne siły i harmonijnie połączyć je ze sobą. Yin, czyli żeński aspekt natury, reprezentowany jest przez czerń, chłód, ziemię i wodę. Yang, czyli pierwiastek męski, oznacza siłę, aktywność i radość, oraz symbolizuje wszystko to, co jasne i ciepłe, niebo i słońce. Według filozofii Yin i Yang te dwie, przeciwstawne siły natury, przenikają się nawzajem tworząc stan równowagi. Dlatego architekci zachęcają do zestawiania ze sobą na pozór kontrastujących elementów, kształtów, materiałów wykończeniowych i kolorów.
Aranżacja wnętrza w zgodzie z filozofią Yin i Yang opiera się na wykorzystaniu pozornie niepasujących do siebie kontrastowych elementów. Ciepłe drewno warto zestawić z chłodnym betonem lub szorstką cegłą. Stonowaną kolorystykę natomiast można przełamać dodatkami w żywych, energetycznych kolorach, które zapewnią równowagę tonalną. Z kolei proste płytki będą dobrze komponować się z finezyjną ceramiką sanitarną. Możliwości jest wiele. Takie połączenia wbrew pozorom harmonijnie ze sobą współgrają i nadają łazience nowoczesnego charakteru.
Funkcjonalne kompromisy
Aranżując łazienkę warto porozmawiać z domownikami na temat ich oczekiwań – dowiedzieć się, jakie mają codzienne rytuały, czy łazienka to dla nich pomieszczenie, w którym relaksują się po ciężkim dniu, jakie style w aranżacji wnętrz preferują. Wszystko po to, aby każdy czuł się dobrze i swobodnie.
Często spotykanym dylematem podczas aranżowania pomieszczeń łazienkowych jest wybór pomiędzy wanną a prysznicem. Z badań wynika, że największymi zwolennikami kąpieli są kobiety. Mężczyźni preferują szybki prysznic. Nie zawsze jest to jednak regułą. W celu zachowania równowagi we wnętrzu, spełniającej potrzeby zarówno osób uwielbiających wieczorne relaksowanie się w wannie, jak i szybką poranną toaletę pod prysznicem, warto zastanowić się nad innym rozwiązaniem.
Wybór między wanną a prysznicem bardzo często podyktowany jest preferencjami użytkowników, a każde z tych rozwiązań ma swoich zwolenników. W takich sytuacjach warto sięgnąć po uniwersalne rozwiązania, które pozwolą skorzystać z obu wariantów jednocześnie, czyli parawanów nawannowych. Przy wyborze konkretnego modelu warto wziąć pod uwagę nie tylko względy funkcjonalne, np. oszczędność miejsca, ale także potrzeby wszystkich użytkowników. Na rynku dostępne są zarówno parawany jedno-, jak i kilkuczęściowe. Co więcej możemy także wybrać wariant kolorystyczny szkła. Parawan to rozwiązanie, które zaspokoi potrzeby każdego z użytkowników – zarówno miłośników prysznica, jak i zwolenników długich kąpieli – mówi Hanna Błaszak, ekspert firmy Radaway.
Funkcjonalność to kolejne słowo-klucz w aranżacji łazienki w stylu Yin i Yang. Dlatego warto sięgać po rozwiązania sanitarne, które łączą w sobie wiele funkcji. Toaleta myjąca, umywalki zintegrowane z WC, wanna z hydromasażem czy lustro ze specjalnym podświetleniem do makijażu – dzięki takim innowacjom każdy domownik znajdzie przyjemność w korzystaniu łazienki.
Prywatna strefa
Jeżeli metraż łazienki nam na to pozwala, pomieszczenie możemy podzielić na strefy i odpowiednio je doświetlić – strefę umywalkową światłem chłodniejszym, z kolei kąpielową – ciepłym, pozwalającym się zrelaksować. Przestrzeń umywalkową zaaranżować można w jasnych kolorach, natomiast strefę natryskową oddzielić już nieco ciemniejszą kolorystyką. Styl Yin i Yang wykreują także dodatki. Geometryczne elementy w ciemnych odcieniach, które niosą ze sobą pierwiastek żeński, warto zestawić z obłymi kształtami i abstrakcyjnymi wzorami, które dodadzą wnętrzu odrobinę energii Yang.
– Dzięki coraz większym możliwościom personalizacji wnętrz, możemy podkreślić bardziej kobiecy lub męski charakter łazienki. Nawet szkło kabiny prysznicowej może być nośnikiem informacji o domownikach. Dynamiczny wzór wygrawerowany na szkle zestawiony z geometryczną, stonowaną aranżacją łazienki wprowadzi równowagę charakterystyczną dla filozofii Yin i Yang. Możliwości mamy wiele – możemy wybrać gotowe wzory lub zdecydować się na indywidualny projekt – wyjaśnia ekspert firmy Radaway.
Łazienka urządzona zgodnie z zasadami filozofii Yin i Yang pozwoli nam na długo cieszyć się harmonią wnętrza w pełni dopasowanego do potrzeb i natury użytkowników. Korzystnie wpłynie na samopoczucie i kontakty z innymi ludźmi, zapewniając mieszkańcom komfort użytkowania i dobry nastrój.

Zobacz również: