Artysta, który wymyślił „Ethio jazz” oraz zwariowani wirtuozi ukulele, czyli Mulatu Astatke i Ukulele Orchestra of Great Britain kolejnymi gwiazdami tegorocznej edycji Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia, który w tym roku odbywa się w ramach Wielkiego Jubileuszu 700-lecia lokacji Lublina.

Mulatu Astatke to jeden z największych mistrzów i popularyzatorów muzyki afrykańskiej. Urodzony w Etiopii, wszechstronnie utalentowany kompozytor, wirtuoz wibrafonu i multiinstrumentalista (z powodzeniem gra na instrumentach perkusyjnych, klawiszowych czy strunowych), z biegiem lat zyskał status postaci kultowej. Jego albumy, w szczególności te nagrane z grupą Heliocentrics, to dziś absolutna klasyka na scenie world music. W latach 70. artysta pokazał światu nowy, autorski styl muzyczny nazwany Ethio jazzem, dzięki czemu jego ojczyzna zaczęła być postrzegana jako miejsce autentycznej, źródłowej muzyki.

Mulatu Astatke poza koncertowaniem i pracą w studiu działa też na polu teorii muzyki oraz rekonstrukcji tradycyjnych instrumentów, czym zajmował się m.in. na Uniwersytecie w Harvardzie. Dziś jego twórczość stanowi inspirację dla wielu artystów, a utwory Mulatu Astatke samplują nawet takie sławy hip-hopu jak Nas, Damian Marley, Kanye West, Cut Chemist czy K’naan. Artysta podbił też serca kinomanów, nagrywając aż siedem utworów do filmu „Broken Flowers” Jima Jarmuscha.

Natomiast Ukulele Orchestra of Great Britain to prawdziwa „perełka” z wysp brytyjskich, która swoim stylem i klimatem idealnie oddaje ideę „innych brzmień”. Ten pełen uroku, humoru oraz brawurowej wirtuozerii skład swoje pierwsze występy datuje na połowę lat 80. dwudziestego wieku.

Przez ponad 30 lat ich działalności, postrzeganie instrumentu jakim jest ukulele, zmieniło się dzięki Brytyjczykom diametralnie. Ich koncerty to przeżycie jedyne w swoim rodzaju. Na przemian wzruszające, bawiące do łez, a przy tym arcymistrzowskie jeśli chodzi o poziom wykonania. Dzięki temu zagrali tysiące znakomitych występów, w tym w najważniejszych salach koncertowych świata jak choćby londyńskiej Royal Albert Hall, Opera House w Sydney czy Carnegie Hall w Nowym Jorku, stając się czymś na kształt brytyjskiej instytucji kulturalnej i narodowego skarbu.

Ukulele Orchestra of Great Britain złożona jest z doskonałych, nierzadko klasycznie wykształconych muzyków, których bogate doświadczenie rozpięte jest pomiędzy współpracą z tradycyjnymi orkiestrami, festiwalem Glastonbury a wspólnymi projektami z takimi mistrzami jak Brian Eno czy Michael Nyman. Przekłada się to w prostej linii na jakość, jak i pomysłowość grupy.

Ich wersje przebojów m.in Kate Bush, Talking Heads, Sex Pistols czy Rolling Stones to jednocześnie sztuka i rozrywka najwyższej jakości.

W Próba Cafe w Lublinie przy ul. Grodzkiej 5a w środę oraz czwartek (5-6 kwietnia 2017), przy świeżo palonej kawie będzie można wczuć się w klimat muzyki ogłoszonych artystów. Z głośników będzie bowiem płynąć tylko muzyka z programu Innych Brzmień.

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia odbędzie się w dniach 5-9 lipca 2017 r. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Przez 5 dni festiwalu w Lublinie pojawią się artyści z 14 krajów świata i 3 kontynentów na jedynych koncertach w Polsce. Zobaczymy takich wykonawców jak Juno Reactor czy Nouvelle Vague. Tradycją festiwalu jest przybliżanie działalności ciekawych wytwórni muzycznych. W tym roku swoją prezentację podczas imprezy będzie miał belgijski label Crammed Discs – który reprezentować będą Tuxedomoon, Konono Nº1, Skip & Die, Aksak Maboul oraz Aquaserge. To jednak nie koniec ogłoszeń. Pełen line-up już wkrótce na www.innebrzmienia.eu.

Zobacz również: