Uznany przez magazyn Forbes za jednego z „15 młodych zmieniających oblicze Afryki” – angolski reżyser Coréon Dú – będzie gościem światowej premiery swojego najnowszego filmu dokumentalnego „Bangaologią – nauka o stylu”. Projekcja odbędzie się w ramach tegorocznego Warszawskiego Festiwalu Filmowego już w najbliższą sobotę, 8 października o godz. 18.30.

bangaologia_1bangaologia_4

Coréon Dú to interdyscyplinarny artysta, którego prace obejmują produkcje kinowe i telewizyjne, modę oraz muzykę. Szerzej dał się poznać dzięki utworowi Bailando Kizomba utrzymującemu się przez miesiące na listach przebojów i Jikulumessu, które przyniosło mu nominacje do nagrody Emmy. W najbliższy weekend reżyser pojawi się na Warszawskim Festiwalu Filmowym ze swoim nowym filmem Bangaologią – dokumentem przybliżającym modowe oblicze Angoli, ojczyzny reżysera.

Jako angolski artysta i obywatel świata czułem potrzebę odkrycia, dlaczego ludzie z mojego kraju są tak mocno zaabsorbowani estetyką, dlaczego tak ważne jest dla nich, by wyglądać stylowo w każdej sytuacji. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tej charakterystycznej dla Afrykan cechy – wyjaśnia Coréon Dú.

Bangaologia pochodzi od słowa Banga, terminu używanego do określania bardzo szczególnego stylu charakterystycznego dla regionu, kuszącego niezrównaną feerią barw. Bangaologia zaprasza widza w podróż po historii afrykańskiej mody, analizując jednocześnie jej rosnący wpływ na międzynarodową scenę artystyczną. Dokument portretuje osobowości takie jak modelki Maria Borges i Sharam Diniz, znane z wybiegów Victoria’s Secret i Balmain czy dyrektorów światowych magazynów Mickey’ego Boardmana (PAPER Magazine) i Mynxiie White (Schon Magazine).

„Bangaologia” to dokument, który odkrywa i celebruje styl, modę i muzykę afrykańską. Chcę podzielić się ze światem tym unikalnym sposobem, w jaki moi rodacy wyrażają swój styl i przedstawić jego niezaprzeczalny wpływ na inne kręgi kulturowe – podkreśla Coréon Dú.

bangaologia_2bangaologia_3

Dokument angolskiego reżysera został nominowany do tytułu „Najlepszy dokument” na dwóch europejskich festiwalach: London Fashion Film Festival 2016 oraz Warszawskim Festiwalu Filmowym. W szerokiej dystrybucji Bangaologia będzie dostępna z końcem 2016 roku.

Podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego Bangaologię będzie można obejrzeć w Kinotece (Pałac Kultury i Nauki, plac Defilad 1) aż cztery razy:

* w sobotę, 8 października o godz. 18.30,

* w niedzielę, 9 października o godz. 12.00,

* w poniedziałek, 10 października o godz. 16.00,

* w niedzielę, 16 października o godz. 21:00.

Informacje o filmie:

* Reżyser: Coréon Dú

* Zdjęcia: Jorge Pelicano

* Producent: Coréon Dú

* Scenariusz: Coréon Dú & André Soares

* Rok produkcji: 2016 * Trailer filmu: https://goo.gl/IxpzDY

Zobacz również: