Warszawska Prokuratura Okręgowa wszczęła śledztwo ws. ubiegłotygodniowego pobicia dwóch Polaków w Harlow w Wielkiej Brytanii.

Prokuratura zwróciła się do Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie z prośbą o przekazanie posiadanych przez służby dyplomatyczne informacji na temat sprawy. W dalszej kolejności planowane jest przesłuchanie pokrzywdzonych, o ile ich stan zdrowia na to pozwoli oraz przebywających w Polsce osób dla nich najbliższych. Skierowane zostanie także wystąpienie do władz Wielkiej Brytanii z wnioskiem o udzielenie międzynarodowej pomocy prawnej, w tym prośba o nadesłanie kopii materiałów z postępowania prowadzonego przez władze brytyjskie.

Do ataku doszło zaledwie kilkanaście godzin po tym, jak ulicami Harlow przeszedł liczący ponad 700 uczestników marsz milczenia upamiętniający Polaka, którego zabito w tym mieście tydzień wcześniej. Śledztwo w tej sprawie również wszczęła już polska prokuratura.

Zgodnie z art. 110 Kodeksu karnego cudzoziemcy popełniający przestępstwa na szkodę obywateli Polski, mogą być pociągnięci do odpowiedzialności karnej przed sądami polskimi. Za przestępstwo z art. 158 § 1 kk grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

źródło: Prokuratura Okręgowa w Warszawie