wojna na Ukrainie

Pogarsza się sytuacja w Kijowie. Wygląda na to, że stolica Ukrainy została otoczna przez rosyjskie wojska, o czym w szczegółach pisaliśmy w poprzednim tekście. Tymczasem zza naszej wschodniej granicy docierają dość sensacyjne doniesienia. Mówi się o potencjalnym spotkaniu Wołodymyra Zełenskiego z Władimirem Putinem. Obie strony potwierdziły zainteresowanie. Czy możlwie jest zawieszenie broni?

Rosja na obrzeżach Kijowa. Dojdzie do spotkania Putina z Zełenskym?

Z ostatnich informacji przekazywanych przez media i mera Kijowa, Władimira Kliczko wynika, że Rosjanie coraz agresywniej atakują na ukraińską stolicę. Ukraińcy są zdolni do walki i mowa tutaj nawet o zwykłych obywatelach, którzy zostali uzbrojeni w karabiny automatyczne. „Kijów jest w fazie obrony” – potwierdza Kliczko. „Potrzebujemy każdego, kto może pomóc w walkach” – dodaje były pięściarz, a obecnie mer tego miasta.

Mówi się też, że Rosja odcięła Kijów od reszty terytorium. To oznaczałoby, że nie ma szans na dostawy do stolicy broni obronnej czy amuncji. Warto jednak wziąć poprawkę na tę informację, bowiem nie wiadomo na ile jest prawdziwa, a na ile to twór wyobraźni ze strony rosyjskiego agresora.

https://twitter.com/CezaryFaber/status/1497195791802376226

Tymczasem minister Ławrow, jeden z najbliższych współpracowników Władimira Putina przekazał mediom, że celem Rosji jest jedynie demilitaryzacja Ukrainy, a nie jej okupacja. Zachód, a także Ukraińcy nie wierzą jednak w to. Padają stwierdzenia, że jeśli Ukraina by się poddała, to zdemilitaryzowany kraj będzie wówczas łatwym teren do ataku przez Władimira Putina.

Z ostatnich doniesień wynika jednak, że może dojść do spotkania Wołodymyra Zełenskiego z Władimirem Putinem. To właśnie Prezydent Ukrainy zaproponował rozmowy, które mają zapobiec rozlewowi krwi. Nie wiadomo jednak nic więcej o szczegółach, poza potwierdzeniem ze strony Ukrainy, jak i Kremla.

„Chcę jeszcze raz zwrócić się do prezydenta Federacji Rosyjskiej. Na całej Ukrainie toczą się walki. Usiądźmy do stołu negocjacyjnego. Aby powstrzymać śmierć ludzi” – zaapelował Wołodymyr Zełensky.

Krem potwierdził, że Władimir Putin jest gotowy wysłać rosyjską delegację do Mińska, gdzie miałyby odbyć się rozmowy na linii Ukraina – Rosja, dotyczące próby destabilizacji konfliktu.

  1. Ukraińskie samoloty nad Polską. Radary wykryły aż cztery maszyny
  2. Pierwsza dama Ukrainy zabrała głos. Wzruszające słowa żony Wołodymyra Zełenskiego
  3. Ukraina potwierdza tragiczny bilans wojny. Nie żyje tysiące żołnierzy. Ogromne straty w sprzęcie

Zobacz również: