wybuch gazu

Do zaskakującego, zdaniem wielu, zdarzenia doszło na polskim niebie. Radary oraz portal flightradar24 zaobserowały, że w polskiej przestrzeni publicznej znalazły się aż cztery samoloty, należące do Ukrainy. Jaki mają cel?

Cztery ukraińskie samoloty nad Polską. Dokąd lecą?

To pytanie zadają sobie internauci. Po obrazkach, które zobaczyliśmy na radarze flightradar24 wywiązała się spora dyskusja. „Nie jest znany cel ich lotu.” – piszą dziennikarze WarNewsPL. Wiadomo, że zaobserwowane nad Polską maszyny to 2x An-26 oraz 2x An-32. Wszystkie samoloty to maszyny transportowe i tu już zrodziły się pierwsze teorie, czego mogą szukać na polskim niebie.

https://twitter.com/WarNewsPL1/status/1497214379443503118

Samoloty mogą posłużyć do przetransportowania polskiej pomocy na Ukrainę. Może tu chodzić m.in. o amunicję czy sprzęt obronny. Kolejną z teorii, zwłaszcza po wpisie Wołodymyra Zełenskiego jest to, że transportowe maszyny mogą lecieć nad Szwecję, która już zapowiedziała zdecydowaną pomoc dla ogarniętej wojną Ukrainy.

„Stawiam, że do Szwecji po odbiór zadeklarowanej pomocy sprzętowej” – pisze jeden z internautów o ich celu. Nie są to jednak potwierdzone informacje.

Inne źródła piszą, że być może Ukraina wiedząc, że nie wykorzysta na razie tych transportowców, zdecydowała się je ewakuować z terenu swojego kraju, tak żeby zapobiec ich zniszczeniu przez rosyjskie pociski.

Kolejne z domysłów mówią o tym, że maszyny mogą ewakuować ważnych oficjeli czy dzieła sztuki. Żadna z wiadomośći nie została jednak oficjalnie potwierdzona, ani przez stronę ukraińską, ani też polską. Nie ma jednak żadnych powodów do obaw, w związku z obecnością ukraińskich samolotów na polskim niebie, wbrew pojawiającym się fake newsom, mającym na celu sianie dezinformacji.

Tymczasem Mateusz Morawiecki zdecydował, że Polska zamknie przestrzeń potwierzną dla rosyjskich linii lotniczych. Na taką samą decyzję zdecydował się rząd Republiki Czeskiej.

https://twitter.com/WarNewsPL1/status/1497209012991008775

  1. Ukraina potwierdza tragiczny bilans wojny. Nie żyje tysiące żołnierzy. Ogromne straty w sprzęcie
  2. Rozejm na Ukrainie? Ma dojść do spotkania Putina z Zełenskym
  3. Pierwsza dama Ukrainy zabrała głos. Wzruszające słowa żony Wołodymyra Zełenskiego

Zobacz również: