dramat na przejściu

W ostatnich dniach nad Polską przewinęła się potężna fala silnego wiatru. Ucierpiało wiele miast, wsi, gospodarstw domowych, są ranni i niestety zabici. Do internetu trafiły przerażające zdjęcia, ale niestety, wygląda na to, że może szykować się powtórka z rozrywki. Już wydano ostrzeżenia.

Dzisiaj w nocy i w sobotę czeka nas kolejna fala potężnego wiatru

„Tym razem zmiana pogody będzie związana z wędrówką chłodnego frontu atmosferycznego niżu Eunice.” – informują Polscy Łowcy Burz. „Burze z nim związane możliwe są w szczególności na północnym zachodzie kraju. Lokalnie zjawiska mogą znów przynieść duże szkody.” – dodają.

„W sobotę przed południem do Polski mocno przybliży się ośrodek niżu Eunice. Modele numeryczne wskazują, że niż będzie przechodził przez południową i środkową część Morza Bałtyckiego powodując przy tym znaczny wzrost gradientu barycznego na północy i w centrum Polski.” – czytamy dalej.

To z kolei będzie przyczyną bardzo silnego i porywistego wiatru, którego prędkość w porywach w centrum kraju może osiągać 90-110 km/h, w województwach Polski Północnej do 110-120 km/h, a na Wybrzeżu nawet do 130-140 km/h! Na południu powinno wiać słabiej, w porywach do 75-90 km/h.” – dodają Polscy Łowcy Burz.

Musimy zatem kolejny raz przygotować się na groźne zjawiska meteorologiczne. Dominować będzie silny i porywisty wiatr. W związku z wichurą znów trzeba liczyć się z potencjalnymi szkodami na mieniu oraz zagrożeniem życia i zdrowia ludzkiego. Możliwe są lokalne przerwy w dostawach energii elektrycznej. „Wichura osłabnie dopiero późnym popołudniem (w sobotę – dod. red.) – przekazują Polscy Łowcy Burz. Uważajcie na siebie!

źródło: Polscy Łowcy Burz

Zobacz również: