trąba powietrzna
PAP, Twitter

Wielu strażaków i inne służby wciąż walczą ze skutkami wichury, która wczoraj późnym wieczorem i nocą nawiedziła wiele polskich miast. Wiele dróg wciąż jest nieprzejezdnych, a sporo gospodarstw domowych nie ma prądu. Jedno z miast ucierpiało szczególnie. Do internetu trafiły przerażające zdjęcia i nagrania wideo. Publikujemy je w naszym tekście.

Trąba powietrzna w Dobrzycy. Zniszczenia na gigantyczną skalę

„50 domów zostało uszkodzonych w wielkopolskiej Dobrzycy i Sośnicy po nawałnicy, która przeszła przez gminę o godz. 5 nad ranem.” – czytamy w relacji dziennikarzy RMF FM. „Ciemno, deszcz, jakby się góry rozstępowały” – dodają mieszkańcy miejscowości, położonych w województwie wielkopolskim, w powiecie pleszewskim. Skutki trąby powietrznej widać na opublikowanych w naszym tekście zdjęciach i nagraniach wideo. Są drastyczne. Wielu mieszkańców straciło dorobek życia, dach nad głową. Nie mają się gdzie podziać.

Okazuje się, że województwo wielkopolskie, zgodnie z alertami meteoroligcznymi zostało najbardziej dotknięte przez huragan. „W samej tylko Wielkopolsce do południa do strażaków wpłynęło ponad 1,7 tys. zgłoszeń.” – czytamy w przytaczanym wyżej źródle.

„Zerwane są dachy, naruszone konstrukcje domów mieszkalnych i gospodarczych, powalone linie energetyczne i drzewa. Taki obraz zostawiła po sobie wichura.” – czytamy w relacji z Dobrzycy i okolic. Okazuje się, że szalała tam trąba powietrzna. Kilkanaście rodzin, według informacji przekazywanych przez starostę pleszewskiego, nie ma gdzie mieszkać. Organizowana jest natychmiastowa pomoc i tymczasowe lokale dla wielu rodzin, także rodzin z małymi dziećmi.

„Na ulicy Krótkiej w Dobrzycy uszkodzony jest praktycznie każdy dom. Niektóre mają pozrywane dachy, inne wybite szyby w oknach. Przy domach stoją uszkodzone samochody, na drodze leżą fragmenty pozrywanych dachów” – relacjonuje Paweł Pyclik, dziennikarz RMF FM, który pracuje na miejscu w Dobrzycy. Strażakom i druhom dziękuje poseł Jan Mosińki.

Tutaj był kiedyś las…

Do internetu trafiło też nagranie z miejsca, w którym przed przejściem trąby powietrznej był… las. To jak teraz wygląda to miejsce budzi przerażenie i tylko pokazuje, z jak ogromnym huraganem mieli do czynienia mieszkańcy tej części Wielkopolski.

Mieszkańcy Dobrzycy są zjednoczeni. Pomagają sobie wzajemnie. Wiedzą, że to jedyny sposób, żeby jak najszybciej wrócić do normalnego życia. „Wszyscy z pokorą podeszli do tragicznych wydarzeń, wzajemne sobie pomagają i pracują nad likwidowaniem skutków w celu zabezpieczenia domów przed poważniejszymi zniszczeniami” – mówi w rozmowie z RMF FM, komendant pleszewskiej straży pożarnej bryg. Roland Egiert.

Niestety, wygląda na to, że to nie koniec nawałnic nad Polską. Warto śledzić najnowsze ostrzeżenie i alerty meteorologiczne i zabezpieczyć swoje mienie. Nie wychodzić z domu, kiedy nie będzie ku temu wyraźnej potrzeby.

źródło: RMF FM, media

Zobacz również: