koronawirus

Choć polski rząd, jak i większość europejskich krajów zaczyna luzować koronawirusowe obostrzenia, to naukowcy związani z WHO ostrzegają przed zbyt pochopnymi krokami. Ich zdaniem, może czekać nas niestety „powrót do czarnego scenariusza”.

Czekają nas kolejne warianty koronawirusa? Brytyjscy naukowcy nie mają już żadnych wątpliwości

Kolejny wariant może być znacznie bardziej niebezpieczny i powodować jeszcze większą liczbę zgonów oraz ciężkich przebiegów infekcji niż Omikron” – czytamy w portalu abcZdrowie Wirtualna Polska cytat z wypowiedzi brytyjskich naukowców.

Już wcześniej polski minister zdrowia, Adam Niedzielski przekazywał, że być może na jesieni będziemy musieli zmierzyć się z kolejną, śmiertelną falą koronawirusa. To dlatego naukowcy zastanawiają się i prowadzą badania, czy nie byłoby rozsądnie rozpowszechnić czwartą dawkę szczepionki. To jednak nie wszystko.

Nowe światło na całą sytuację rzucił profesor Lawrence Young z Uniwerstytetu Wawrick. Jego zdaniem w społeczeństwie panuje błędne przekonanie, że koronawirus dał za wygraną i kolejne warianty będą łagodniejsze. „Pomysł, że warianty wirusów będą nadal łagodnieć, jest błędny. Nowy może na przykład okazać się jeszcze bardziej chorobotwórczy niż wariant Delta” – komentuje prof. Young.

„Wirus z pewnością z nami zostanie. Pozostaje pytanie o kierunek ewolucji, czy to będą warianty, które będą bliższe Omikronowi, a może Delcie, a być może pojawią się jeszcze inne warianty. Powiedziałabym, że w dużym uproszczeniu, to jest biologiczna ruletka” – reaguje na te słowa dr Aneta Afelt z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, cytowana przez portal abcZdrowie Wirtualna Polska.

„Na pytanie, jakie będą przyszłe warianty, nikt nie jest w stanie odpowiedzieć, dlatego że wirus jest nieobliczalny, a jednocześnie pojawienie się wariantu Omikron wskazuje na jego dość dużą elastyczność ewolucyjną” – dodaje z kolei na łamach portalu abcZdrowie Wirtualna Polska, prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog i immunolog.

źródło: abcZdrowie Wirtualna Polska

Zobacz również: