Ukraina o polskiej pomocy

Słowa ukraińskiego ministra obrony mogą zaskakiwać. Zwłaszcza, że użył je w kontekście Polski. Ołeksij Reznikow docenia historyczną pomoc z naszej strony, jednak żali się, że na dzień dzisiejszy Polska nie skierowała na Ukrainę żadnych dostaw, w związku z potencjalnym konfliktem zbrojnym Ukrainy z Rosją.

Reznikow mówi wprost, że na dzień dzisiejszy Polska nie wysłała żadnych dostaw

„Mamy długą historię polskiej pomocy humanitarnej, ale jeżeli chodzi o kwestie wojskowe, takich dostaw na razie nie było.” – przyznał szef ukraińskiego resortu obrony w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

„Prowadzimy obecnie rozmowy z różnymi krajami, a w szczególności z Czechami, pojawiają się nowe możliwości i zapadają polityczne decyzje odnośnie dostaw broni.” – dodaje Reznikow.

„Może polska armia będzie mogła coś przekazać Ukrainie nie osłabiając własnych zdolności obronnych.” – przejawia jednak nadzieję szef ukraińskiego resortu obrony, licząc na to, że Polska prześle Ukraińcom dostawcy, mogące powstrzymać potencjalną agresję Rosji.

Ołeksij Reznikow dodał także, że nie udało mu się jeszcze porozmawiać z Ministrem Obrony Narodowej Mariuszem Błaszczakiem. Panowie nie odbyli nawet rozmowy telefonicznej. Minister obrony Ukrainy liczy jednak, że wkrótce dojdzie do bezpośredniego spotkania z Błaszczakiem, które zakończy się bezpośrednią deklaracją pomocy ze strony Rzeczypospolitej Polskiej. „Mam mnóstwo spotkań z ministrami obrony zaprzyjaźnionych państw. Rozmawiałem osobiście z ministrami obrony Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Izraela, Węgier, Szwecji, Litwy, Kanady. Planowałem poznać polskiego ministra obrony, ale jak na razie się nie udało. Myślę, że do tego dojdzie.” – dodaje Reznikow na łamach „Rzeczpospolitej”.

źródło: Rzeczpospolita

  1. Po decyzji Putina narasta niepokój. Sygnał gotowości do rozpoczęcia konfliktu?
  2. Donald Tusk ma pomysł odnośnie emerytur. Zapowiada złożenie projektu ustawy
  3. To koniec Pawła Kukiza? Wstrząsające nagrania z jego udziałem trafiły do mediów

Zobacz również: