ostrzeżenie meteorologiczne
zdjęcie ilustracyjne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał właśnie ostrzeżenie meteorologiczne na najbliższy piątek. Synoptycy spodziewają się niebezpiecznej sytuacji pogodowej, która może prowadzić nawet do ludzkich dramatów. Stąd alert, który wydało także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB).

Wydano ostrzeżenie meteorologiczne. Uważajcie na siebie!

Pogoda potrafi być kapryśna, o czym przekonaliśmy się już wiele razy. Podobnie ma być w najbliższy piątek, a na domiar złego, warunki atmosferyczne mogą przyczyniać się do wielu niebezpiecznych zjawisk. Jak donosi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który wydał właśnie ostrzeżenie meteorologiczne, na północy kraju spodziewane są bardzo silne podmuchy wiatru. W porywach wiatr może osiągać nawet prędkość 90 kilometrów na godzinę. Wiadomo, dla których regionów obowiązuje ostrzeżenie meteo IMGW.

Wydany alert meteorologiczny ma pierwszy stopień. Dotyczy trzech województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Ostrzeżenie obowiązuje w następujących powiatach: Świnoujście, kamieńskim, gryfickim, kołobrzeskim, koszalińskim, Koszalin, sławieńskim, słupskim, Słupsk, lęborskim, wejherowskim, puckim, Gdynia, Sopot, Gdańsk, nowodworskim, elbląskim, Elbląg oraz w braniewskim.

Średnia prędkość wiatru może osiągać nawet 72 kilometry na godzinę, a w porywach do 90 kilometrów, co jest wyjątkowo niebezpieczne dla mienia i zdrowia ludzkiego. Wiatr może porywać niezabezpieczone przedmioty, łamać drzewa czy uszkadzać dachy. Warto zabezpieczyć swoje mienie i nie wychodzić z domu bez potrzeby, kiedy wiatr zacznie się zrywać. Stąd ostrzeżenie meteorologiczne, które oprócz IMGW, wydało również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB).

Na rządowej stronie zamieszczona została specjalna grafika, która informuje nas, jak powinniśmy zachowywać się podczas wichury. Warto ją przestudiować i przekazać zwłaszcza młodszym, którzy niekoniecznie mogą mieć pojęcie o tych zasadach. Uważajcie na siebie.

źródło: TVN24.pl, IMGW, RCB

  1. Ostre spięcie w TVP. Holecka i Kosiniak-Kamysz w rolach głównych
  2. Tragedia rodzinna. Dwulatek zabił własną matkę. Wstrząsające ustalenia śledczych
  3. Gigantyczne zmiany w rządzie. Kaczyński wszystko potwierdził

Zobacz również: