Jarosław Kaczyński

IBRIS na zlecenie „Wydarzeń” Polsatu przyjrzał się aktualnemu poparciu dla partii politycznych w Polsce. Gdyby wybory odbyły się teraz, to Jarosław Kaczyński i Zjednoczona Prawica nie mieliby większych powodów do narzekań, a wręcz przeciwnie. Z rosnącego poparcia cieszy się jednak nie tylko Prawo i Sprawiedliwość.

Zjednoczona Prawica i Koalicja Obywatelska „idą” w górę

Wydawać się mogło, że po opuszczeniu Zjednoczonej Prawicy przez Jarosława Gowina i jego Porozumienie, koalicja ta zacznie spadać w sondażach wyborczych. Nic jednak bardziej mylnego, co zdaniem niektórych politologów jest dość zaskakujące. Zjednoczona Prawica zyskuje na odejściu Gowina. Według badania IBRIS, przeprowadzonego na zlecenie Polsatu, w tej chwili koalicja, na czele której stoi Jarosław Kaczyński może liczyć na 35% poparcie, co oznacza wzrost o 2% w stosunku do poprzedniego badania. Badania, w którym w składzie Zjednoczonej Prawicy był jeszcze wspomniany Jarosław Gowin.

Dobrze, choć nie aż tak rewelacyjne stoją notowania Koalicji Obywatelskiej. O ile wynik 24% w badaniu IBRIS z pewnością nie zadowala Donalda Tuska i spółki, to już fakt, że Koalicja Obywatelska zyskała aż 7% w stosunku do poprzedniego sondażu, napawa optymizmem w największej partii opozycyjnej na to, że wreszcie uda się doścignąć, niedoścignione od lat Prawo i Sprawiedliwość.

Co słychać na dalszych miejscach w wynikach badań preferencji wyborczych Polaków? 12% to aktualne poparcie wg IBRIS dla Polski 2050 Szymona Hołowni. Właśnie to ugrupowanie zanotowało największy odpływ wyborców. To aż 5% mniej, niż w poprzednim sondażu.

O 1% spadło poparcie dla Lewicy – z 9% w czerwcu do 8% obecnie. Podobnie zresztą jest w przypadku Konfederacji, na którą według sondażu wyborczego, chce głosować aktualnie 7%. Spadek notuje też Koalicja Polska – Polskie Stronnictwo Ludowe. Ludowcy mogą liczyć jedynie na 4% poparcie, co jest wynikiem słabszym aż o 3% od czerwcowego sondażu.

IBRIS przyjrzał się też frekwencji wyborczej. Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, to do urn poszłoby 46% uprawnionych do głosowania.

źródło: IBRIS, PAP, niezalezna.pl

  1. Kompletnie pijany uciekał przed policją. Nie uwierzysz, ile „wydmuchał”
  2. GIS wycofuje popularną przyprawę. Wykryto w niej bakterie salmonella
  3. Ogromny pożar w polskim mieście. Kłęby dymu widoczne z kilku kilometrów

Zobacz również: