GIS ostrzeżenie

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu z obrotu partii popularnej przyprawy. Powodem jest stwierdzenie zatrucia bakteriami salmonella, które są szkodliwe dla ludzkiego organizmu. GIS o szczegółach informuje na swojej stronie internetowej, a my przytaczamy najważniejsze kwestie wspomnianego ostrzeżenia publicznego i decyzji o wycofaniu produktu.

Przyprawa wycofana przez GIS

Wycofany produkt to kurkuma, firmy FISTASZEK o numerze partii P 14 05 i minimalnej trwałości 12.2022. Powodem takiej decyzji było wykrycie bakterii Salmonella Spp. w 1 z 5 badanych próbek. Główny Inspektorat Sanitarny informuje, że spożycie produktu, skarżonego bakteriami tej grupy, wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego. Dlatego też podjęto decyzję o wydaniu ostrzeżenia publicznego i wycofaniu z obrotu określonej w komunikacie partii kurkumy.

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują wycofywanie produktu z rynku, a wszyscy Ci, którzy zdążyli zakupić już feralną kurkumę są proszeni o jej nie spożywanie. Na stronie GIS pojawiło się też zdjęcie produktu i jego dokładna charakterystyka, wraz z informacjami o numerze partii czy producencie. Wszelkie informacje, które pomogą Ci ustalić, czy masz dokładnie ten produkt na półce, znajdziesz poniżej.

GIS kurkuma
fot. GIS

Szczegółowe informacje dotyczące produktu wycofywanego z obrotu (za Głównym Inspektoratem Sanitarnym):

Produkt – Kurkuma, 100 g
Zakład pakowania – FISTASZEK, Joanna Małysz, Dzielce 27, 22-463 Radecznica
Numer partii – P 14 05
Data minimalnej trwałości – 12.2022

Jak informuje portal Medonet, zajmujący się szeroko pojętą medycyną, do najczęstszych objawów zatrucia salmonellowego należą ostre bóle brzucha, biegunki, mdłości, wymioty a nawet śluzowo-krwista wydzielona w kale. Nie ma co zatem ryzykować.

źródło: Główny Inspektorat Sanitarny

  1. Kompletnie pijany uciekał przed policją. Nie uwierzysz, ile „wydmuchał”
  2. Policja nie miała pojęcia, że jest nagrywana. Skandaliczne zachowanie kierowcy radiowozu
  3. Ogromny pożar w polskim mieście. Kłęby dymu widoczne z kilku kilometrów

Zobacz również: